Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Північний Льодовитий океан

Географічне положення, розміри, характер берегової лінії. Найменший, найспокійніший, але й найхолодніший океан розташований «на верхівці» Землі, біля Північного полюса в центрі Арктики. Арктика — північно-полярна область, яка займає великі простори навколо Північного полюса, що включають Північний Льодовитий океан з його морями та островами та північні окраїни прилеглих материків. Зазвичай за кордони Арктики вважається нульова середньорічна ізотерма. Назва «Арктика» походить від грецького arktos — «ведмідь», тобто означає «Та, що лежить під сузір'ям Великої Ведмедиці».

Навіть назва океану коротко, але дуже точно характеризує його географічне положення — Північний Льодовитий. Площу цього океану жодною мірою не можна порівняти з площами інших океанів — лише 4% площі Світового океану. Деякі вчені навіть за океан його не вважають, а називають морем Атлантичного океану.

Північний Льодовитий океан з усіх боків оточений суходолом — берегами Євразії та Північної Америки, що, безумовно, впливає на особливості його природи. Океан широко сполучається з Атлантичним океаном (навіть проведення умовної межі між ними викликає в учених суперечки) та з'єднується з Тихим океаном Берінґовою протокою.

Берегова лінія океану дуже розчленована. Моря Північного Льодовитого океану займають майже половину його площі. Поблизу берегів материків багато поодиноких островів та архіпелагів.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити