Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ОКЕАНИ

Північний Льодовитий океан

Клімат та води. Льодовий режим. Особливості клімату океану визначаються його положенням у центрі Арктики, де протягом року панують холодні повітряні маси. До речі, ці арктичні повітряні маси іноді досягають і територій нашої країни, спричиняючи похолодання.

Улітку над просторами Арктики панує сонце, що не заходить, але сонячне проміння падає під гострим кутом, тому не зігріває, а взимку до п'яти місяців триває полярна ніч. Таким чином, Північний Льодовитий океан отримує значно менше сонячної енергії, ніж інші океани. Середні зимові температури повітря коливаються в межах -30... -40 °С, а влітку близькі до 0 °С.

Поверхневі води океану теж холодні. Більшу частину року їхні температури не перевищують -1... -2 °С і лише в приатлантичній зоні трохи тепліше. Солоність поверхневих вод порівняно з іншими океанами найменша (30,6-30,9%), що пояснюється великим річковим стоком із материків.

Кліматичні умови Арктики суворі, але не настільки, як в Антарктиці — на протилежному «боці» земної кулі. Одна з причин цього — «сусідство» з Атлантичним океаном. Із Північної Атлантики під дією західних вітрів до Льодовитого океану надходить потужний потік теплих вод

Північноатлантичної течії. Вони більш солоні й щільні, тому занурюються під розріджені поверхневі води. Напрямок води, що створюється в океані, виноситься в основному назад, в Атлантичний океан, Трансарктичною течією та придонними течіями.

Низькі температури та відносно низька солоність поверхневих вод зумовлюють утворення льоду. Узимку кригою вкриваються дві третини поверхні океану, улітку — лише половина. Крига в океані завдяки течіям постійно дрейфує зі швидкістю 2-4 км на добу. Крім морської криги в океані трапляються айсберги, більша частина яких утворюється з льодовиків Гренландії.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити