Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

Градусна сітка Землі. Географічні координати точок.

Градусна сітка — це система умовних ліній на географічних картах та глобусах. Градусна сітка утворена меридіанами та паралелями. До градусної сітки також відносять полюси та екватор.

Полюси — Північний та Південний — точки перетину умовної осі обертання Землі із земною поверхнею. Екватор — умовна лінія, що знаходиться на однаковій відстані від полюсів та розділяє земну кулю на дві півсфери — Північну та Південну.Меридіани

Паралелі

Визначення

умовні лінії на глобусі чи карті, що з'єднують найкоротшою відстанню географічні полюси Землі

умовні лінії на глобусі чи карті, паралельні екватору

Форма на глобусі

Півкола

кола

Форма на карті

Дуги

Дуги, екватор — пряма лінія

На який напрям указують

«Північ — південь»

«Захід — схід»

Протяжність:

а) у градусах;

б) у кілометрах;

в) 1 градуса

180°;

приблизно 20 000 км; приблизно 111,1 км

360°;

різна, екватор 40 000 км;

різна, зменшується від екватора (приблизно 111,1 км) в бік полюсів

Відлік

Від 0 меридіану (Гринвіцького) на захід або схід; від 0° до 180°

Від екватора до північного та південного полюсів; від 0° до 90°

Географічні координати — широта та довгота, які визначають положення точки на земній поверхні.

Географічна широта — величина дуги меридіану в градусах від екватора до певної точки; кут між площиною екватора та прямовисною лінією в певній точці.

Широта вимірюється в градусах, мінутах і секундах на північ і південь від екватора. Числове значення широти змінюється від 0° до 90°. Розрізняють північну і південну широту. Всі точки, що лежать на одній паралелі, мають однакову географічну широту.

Географічна довгота — величина дуги паралелі в градусах від початкового (Гринвіцького) меридіана до певної точки; кут утворений площинами початкового географічного меридіана та меридіана певної точки.

Довгота, як і широта, вимірюється в градусах, мінутах і секундах на схід і захід від нульового (Гринвіцького) меридіана. На схід від нього — довгота східна, на захід — західна. Числове значення довготи змінюється від 0° до 180°. Усі точки, що лежать на одному меридіані, мають однакову довготу.

Будь-яка точка на земній поверхні має свою, відмінну від інших, довготу і широту. Винятком є Північний і Південний полюси — вони мають лише одну координату (відповідно 90° північної та південної широти).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити