Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Геологічний розвиток та формування рельєфу. Десятки мільйонів років тому Африка була частиною давнього материка Гондвана. Територію материка вкривали високі гірські системи, які під дією зовнішніх сил руйнувалися, вирівнювалися, покривалися товщами осадових порід, що привело до утворення Африкано-Аравійської платформи. Вік гірських порід, що складають її кристалічний фундамент, досягає більш як 2-3 млрд років. Активізація внутрішніх процесів Землі в мезозої привела до розколу Гондвани й рухів окремих ділянок платформи. Рухи земної кори, які супроводжувалися численними землетрусами й виверженнями вулканів, привели до утворення най більшого на суходолі розлому земної кори — Східно-африканського. Він тягнеться з Євразії через Червоне море, Ефіопське нагір'я до гирла річки Замбезі й продовжує розширюватися.

На північно-західній і південній окраїнах материка розташовані складчасті структури. На них припадає близько 4% площі Африки.

Африка — материк величезних східчастих рівнин, плато, плоскогір'їв і нагір'їв, усіяних поодинокими пласкими вершинами.

Для рельєфу Африки характерне переважання величезних крутих плоскогір'їв з обривами, розташованих на різних висотах. такі особливості будови поверхні материка пов'язані з його історією та являють собою підняття платформи. На окраїнах материка піднімаються гірські хребти, на узбережжях океанів розташовані невеликі низовини. Найвищі масиви — Ефіопське нагір'я та Східно-африканське плоскогір'я — розташовані в східній частині Африки. їхнє утворення пов'язане з деформаціями земної кори в зоні розламів. розлами супроводжувалися вулканічною діяльністю, тому на Східно-африканському плоскогір'ї та Ефіопському нагір'ї є великі ділянки лавових плато та великі вулканічні масиви. Із розламами пов'язане й утворення найвищих гір Африки — Кіліманджаро, Кенії та Рувензорі. Вони розташовані поблизу екватора й піднімаються вище як на 5000 м над рівнем моря. Усі вони увінчані вічними снігами й льодовиками. Кіліманджаро і Кенія — величезні згаслі вулкани. Вони утворилися там, де розколи земної кори відкрили розплавленій магмі шлях із земних глибин на поверхню. Рувензорі — гігантський горст, видавлений нагору лініями розламів кристалічного фундаменту Східної Африки.

На північному заході материка височіють гори Атлас, утворені в епоху альпійської складчастості. Це високі гори, розташовані двома паралельними грядами, розділеними западинами та високими плато. Уздовж південного узбережжя материка тягнуться невисокі Капські та Драконові гори.

Більша частина острова Мадагаскар, як і африканський континент, являє собою плато з вулканічними масивами, які досягають висоти 2876 м.

Значну роль у формуванні сучасного рельєфу Африки відіграють зовнішні процеси — вітер, вивітрювання, річкова ерозія. Результатом розчленовування рельєфу під дією різкої зміни добових температур є поява кам'янистих пустель, які називаються гамадами. В піщаних пустелях — ергах — поширені дюни й бархани. В Алжирській Сахарі лежать найбільші у світі бархани заввишки до 400 м і завдовшки близько 5 км.

Після нечастих дощів у посушливих районах утворюються тимчасові водотоки, які стікають по майже завжди сухих долинах із крутими схилами і називаються ваді.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити