Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Загальна характеристика клімату. Географічне положення Африки переважно в жаркому тепловому поясі обумовлює надходження величезної кількості сонячного тепла до її поверхні. Сонце протягом усього року стоїть тут високо над обрієм. У тропічних широтах кількість сонячної радіації навіть більша, ніж в екваторіальних, через безхмарне небо, відсутність опадів.

Лише в північних і південних окраїнах поступово зменшується кількість сонячної радіації і зменшується температура повітря. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині зима й літо розрізняються, головним чином, умовами зволоження. Середня температура повітря в літні місяці майже повсюди перевищує +20 °С, а місцями сягає +36 °С. Лише в горах температура падає нижче 0 °С.

Крім сонячної радіації велика роль у формуванні клімату Африки належить атмосферній циркуляції, характеру рельєфу та впливу океанічних течій.

Опади на материку розподіляються нерівномірно, що обумовлено розходженнями атмосферного тиску в різних районах. В екваторіальних широтах випадає в середньому 2000-3000 мм на рік. Тут, в областях зниженого атмосферного тиску прогріте повітря піднімається вгору, утворюючи хмари й опади. Більшому зволоженню так само сприяє проникнення екваторіального повітря з боку Атлантичного океану. У тропічних широтах у поясах високого атмосферного тиску панують тропічні повітряні маси зі спадними повітряними потоками і дуже малою кількістю опадів (менш 250 мм на рік). У Східній Сахарі зафіксовано своєрідний рекорд безхмарності: Сонце сяє тут 354 дні на рік!

Майже весь материк перебуває під дією постійних вітрів — пасатів, які приходять з областей високого тиску до екватора. У Північній Африці пасати формуються над суходолом і несуть сухе тропічне повітря. У Південній Африці пасати дмуть із боку Індійського океану і несуть багато вологи.

Частина вологи, принесена південно-східними пасатами з океану, випадає на схилах гір Мадагаскару та Драконових, і в міру просування всередину материка повітря стає сухішим. Тут у районі Південного тропіка лежить пустеля Калахарі. На відміну від Сахари, опадів у Калахарі випадає більше, тому там досить часто зустрічається трав'янистий покрив і навіть чагарники.

Однак пустелі в Африці є не тільки в середині континенту, але й на узбережжях. Крім високого атмосферного тиску значну роль у їхньому утворенні відіграють холодні течії — Канарська та Бенґельська. Вони знижують температуру сухого повітря в прибережній частині материка, яке, охолоджуючись, «зависає» у вигляді туману і створює постійно похмурий пейзаж.

Теплі течії — Гвінейська, Мозамбіцька, мису Голкового, навпаки, сприяють насиченню повітря вологою та утворенню опадів.

Унаслідок того що екватор перетинає Африку майже посередині, кліматичні пояси, за винятком екваторіального, повторюються на її території двічі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити