Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Кліматичні пояси. На території Африки виділяють екваторіальний, два субекваторіальних, два тропічних пояси. Північний і південний краї материка розташовані в субтропічних поясах. Найбільші площі припадають на субекваторіальні та тропічні пояси.

Екваторіальний пояс охоплює частину басейну річки Конґо та узбережжя Гвінейської затоки. Тут панує одна пора року — літо. Протягом усього часу зберігаються високі показники середніх температур - +27-28 °С. У середньому в екваторіальному поясі випадає 2000-3000 мм опадів на рік. Високі температури повітря в поєднанні з підвищеною вологістю — основні ознаки екваторіального типу клімату.

На північ і південь від екваторіального пояса до 17°-20° пн. і пд. ш. панує субекваторіальний тип клімату із сезонною зміною напрямку руху повітряних мас. Протягом літнього дощового сезону погоду формує вологе й тепле екваторіальне повітря. Часто бувають грози, іноді протягом тривалого часу зберігається суцільна хмарність із тривалими дощами. Узимку екваторіальні повітряні маси заступають тропічні — жаркі й сухі. У разі віддалення від екватора тривалість сухого періоду збільшується.

Тропічні пояси відповідають тропічним широтам обох півкуль. Для них характерна перевага континентальних тропічних повітряних мас, що формують тропічний пустельний клімат. У Сахарі літнього дня стовпчик термометра долає позначку +50 °С, а пісок і камені розжарюються до + 70 °С! Уночі температура падає до +10 °С, а то і до 0 °С. У Південній Африці тропічний пояс поширений на меншій площі. У південно-східній частині тропічного поясу під впливом пасатів, які дмуть із боку Індійського океану, формується тропічний вологий тип клімату.

Крайні північ і південь материка лежать у субтропічних поясах. На півночі — на узбережжях Середземного моря та на південно-західному краї Африки — клімат субтропічний середземноморський із сухою спекою влітку (+27-28 °С) і пануванням тропічного повітря, теплою вологою зимою (+10-12 °С) і перевагою помірних повітряних мас. На південно-східному узбережжі під впливом південно-східних пасатів формується субтропічний клімат із рівномірним зволоженням. Кліматичні умови субтропічних поясів в Африці найбільш сприятливі для проживання людей.

У горах Атлас і на вулканах Центральної Африки чітко виражена кліматична висотна поясність. Зі збільшенням висоти в горах кількість опадів зростає, а температура падає. На високих вершинах гір залягають вічні сніги та льодовики.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити