Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Природні зони. Природні зони Африки, так само, як і кліматичні пояси, розташовані майже симетрично по обидва боки від екватора. У їхньому розміщенні яскраво виражена широтна зональність. В Африці формуються природні зони екваторіального, субекваторіального,

тропічного й субтропічного географічних поясів. На підняттях рельєфу виражена висотна поясність.

Зона вологих вічнозелених лісів розташована в басейні річки Конго і на узбережжі Гвінейської затоки. Близькість до екватора обумовлює велику кількість сонячного світла й опадів протягом року. В умовах спекотного і рівномірно вологого клімату на червоно-жовтих фералітних ґрунтах ростуть багатоярусні вічнозелені ліси. На сучках і гілках, навіть на листках дерев, живе безліч рослин-паразитів. У приземний ярус просочується менш як 5% сонячного світла, тому тут мало трав'янистої рослинності. Тваринний світ вологих вічнозелених екваторіальних лісів винятково різноманітний, змінюється за вертикаллю, відповідаючи певним ярусам. У пухкому ґрунті та лісовій підстилці — численна мікрофауна: бактерії і цвілеві гриби. У наземному ярусі живуть дрібні копитні, лісові свині, лісові слони, горили; біля водойм — карликові бегемоти, окапі (родичі жирафів). У кронах дерев багато мавп: мавпи, колобуси, шимпанзе. Багато птахів, комах, гризунів. Повсюдно селяться земноводні (жаби). В усіх ярусах поширені терміти.

На півдні, півночі й сході зона вологих екваторіальних лісів змінюється зоною перемінно-вологих листопадних лісів, а потім рідколісь і саван. Така зміна пояснюється зменшенням річної кількості опадів і появою сухого періоду року.

Савани й рідколісся в Африці доходять до 16°-18° пн. ш., а на півдні переходять за Південний тропік, займаючи майже 40% площі материка. Савани являють собою відкриті трав'янисті рівнини, у нескінченне море яких уносять різноманіття невеликі гаї, окремі дерева, зарості чагарників. Для більшості дерев характерна зонтична форма крони. Із деревних порід у савані переважають баобаби, зонтичні акації, мімози, пальми. У міру просування в напрямку пустель тривалість посушливого періоду збільшується; трав'яний покрив стає низькорослим, розрідженим, з'являються деревоподібні молочаї, алое з м'ясистими колючими листками. У саванах формуються червоні й червоно-бурі ґрунти.

Достатня кількість трав'яного покриву в савані створює сприятливі умови для життя великих травоїдних тварин: слонів, носорогів, жирафів, антилоп тощо. Великі їх череди привертають численних хижаків: левів, гепардів, леопардів, шакалів, гієн. У водоймах живуть бегемоти, крокодили, фламінго. Надзвичайно багато термітів.

Савани та рідколісся, як у Північній, так і в Південній півкулі, поступово переходять у тропічні пустелі та напівпустелі.

Пустелі та напівпустелі — результат спекотного і сухого клімату. Висока сухість повітря, виснажлива денна спека та порівняно низькі нічні температури характерні майже для 30% площі Африки. Рослинність досить бідна і має специфічні пристосування: листки замінені колючками, корені поширюються далеко вшир і вглиб. У пустелях Північної півкулі подекуди зустрічаються багаторічні колючі чагарники з верблюжої колючки та молочаїв. Для кам'янистої пустелі характерні лишайники, на засолених ділянках ростуть полин, солянка. У напівпустелях ростуть алое, дикий червоний огірок, акації, тверді злаки. У пустелі Наміб росте унікальна рослина — вельвічія.

Лише в оазисах розвивається багата рослинність. Основна рослина оазисів — фінікова пальма — «королева пустелі», основний постачальник харчування населення африканських оазисів. Вона дає тінь, їжу, будівельний матеріал. Одне дерево дає близько 40 кг плодів за рік і плодоносить протягом 100 років. Із пальмових листків плетуть пружні кошики й циновки, а з волокон виготовляють мотузки й канати.

Більша частина пустель позбавлена ґрунтового покриву, лише місцями формуються сірі пустельні малородючі ґрунти.

У пустелях і напівпустелях водяться тварини, які вживають мало води або здатні переборювати великі відстані в її пошуках. Це антилопи, верблюди, плямисті гієни, шакали, лиси, страуси. Багато ящірок, змій, скорпіонів, тарантулів. У спекотний час багато мешканців пустелі зариваються глибоко в пісок, ховаються в нори, а активне життя ведуть уночі.

На північному заході та південному заході материка в областях із субтропічним середземноморським кліматом на коричневих ґрунтах сформувалася зона твердолистих вічнозелених лісів та чагарників. Вона являє собою світлий ліс із вічнозеленими сосною, кедром, кипарисом, корковим дубом, маслиною. На схилах ростуть густі зарості мирта, лавра, олеандра, карликових пальм. У лісах живуть дикі кози, гадюки, черепахи, орли, скорпіони тощо.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити