Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

Для допитливих

- Відтоді, як у космос полетіли перші супутники, їх почали використовувати для створення більш точних карт нашої планети. З них можна вимірювати відстань за допомогою радіохвиль, а також робити точні фотознімки. Супутник фотографує невеликі ділянки земної поверхні, а потім ці знімки поєднують так, щоб отримати зображення характерних географічних об'єктів. Ці методи дозволили побачити реальний образ нашої планети.

- Точна дата появи перших карт невідома. У Давньому Єгипті існували плани земельних ділянок у долині Нілу, які згодом послужили основою для складання карти всієї держави. У Китаї вже в 1125 р. до н. е. існувала карта всього царства, яку було побудовано з використанням астрономічних методів. Першим «навчив говорити» карту мовою масштабу грецький учений Анаксимандр, який жив у VII-VI ст. до н. е. В центрі його карти розташовувалась Греція, оточена вже відкритими землями Європи й Азії. Згадки про карти є навіть у Біблії.

- Прорив у розвитку картографії було здійснено найвидатнішим картографом Середньовіччя Ґерардом Меркатором (1512-1594). Йому вдалося скласти карти, зручні для мореплавців, які він об'єднав у збірку, названу атласом (1569). Повний атлас на 107 аркушах побачив світ уже після смерті Меркатора — в 1595 р.

- Поняття «меридіан» і «паралель» увів грецький учений Ератосфен, який, обчислюючи розміри Землі, зрозумів, що для визначення точних відстаней на карті та орієнтування за нею потрібні спеціальні лінії. На карті Ератосфена таких ліній було небагато і наносилися вони на різних відстанях одна від одної. Ця градусна сітка мало схожа на градусну сітку сучасних карт. Однак її поява дала можливість набагато точніше відображати географічні об'єкти на карті.

✵ Географічна широта — це кут ф, що утворює перпендикуляр у певній точці земної кулі з площиною екватора (див. рис. 2). Географічна широта вимірюється порівняно просто і відома з давніх-давен. Справа в тому, що кут між напрямком виска (вертикалі) в певній точці

земної кулі дорівнює кутовій висоті Полярної зорі над горизонтом. Для вимірювання цього кута необхідний лише один кутомірний інструмент (квадрант, секстант або октан). А для приблизного вимірювання достатньо великого транспортира та виска (див. рис. 2а).

✵ Географічна довгота — це кут X між площиною місцевого меридіана, що проходить через певну точку, та площиною нульового меридіана. Вимірювати географічну довготу важче. Давні мандрівники — відкривачі нових земель, не вміли визначати довготу, тому міс - це розташування багатьох точок на Землі залишалося невідомим.

Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити