Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Екологічні проблеми. Екологічні проблеми виникають у зв'язку з утручанням людини в природні процеси, що приводить до порушення в них рівноваги природних комплексів.

Зміна природних комплексів Африки почалася ще в епоху її колонізації європейцями. Вивезення коштовної деревини, вирубування лісів під оранку полів призвели до виникнення небезпеки зникнення лісів, збільшення площі саван, виснаження ґрунтів. Наслідком неправильного ведення сільського господарства (випалювання лісів, надмірного випасу худоби) протягом століть посилилися процеси спустошення. За останні п'ятдесят років площа Сахари збільшилася на 650 тис. км2 (для порівняння: площа України складає 603,7 тис. км2).

Велика кількість крупних тварин, особливо в саванах, привернула до Африки любителів полювання. Одні з них прямували до Африки, підбурювані бажанням здобути рідкісний трофей, інші — заради наживи, оскільки торгівля слоновою кісткою та рогом носорога приносила надзвичайний прибуток. У результаті деякі види тварин було цілком знищено (блакитна антилопа, підвиди зебр), а інші перебувають під загрозою зникнення (носороги, слони, леви, жирафи тощо).

Великих збитків природі Африки завдає видобування корисних копалин. Бідність африканських держав не дозволяє їм виділяти необхідні кошти на охорону навколишнього середовища. Проблема підсилюється ще й тим, що розвинені держави розміщають на території Африки екологічно небезпечні виробництва, наприклад такі, як переробка радіоактивної сировини, виробництво мінеральних добрив тощо.

Заповідники і національні парки Африки. Для збереження унікальної природи Африки, захисту тварин від винищування в африканських країнах із 30-х рр. ХХ ст. стали розроблятися спеціальні програми з розв'язання екологічних проблем. Один із напрямів цих програм — створення заповідних територій, які служать і музеями, і лабораторіями живої природи.

Заповідники та національні парки на материку займають великі площі, а їхня загальна кількість становить близько 400. Особливо багато їх у Південній і Східній Африці, а деякі з них мають світову популярність. Найбільший африканський національний парк — Цаво площею більш як 2 млн га — розташований у Кенії. Тут у природних умовах живуть слони, бегемоти, антилопи Бонго, буйволи, а головним об'єктом охорони є чорний носоріг, представників якого в Африці залишилося лише кілька сотень.

За кількістю видів і загальним числом тварин першим в Африці є заповідник Серенґеті на півночі Танзанії. У його межах живе більш як 1,5 млн представників великих ссавців, головним чином копитних. Тут можна побачити близько 35 видів рівнинних тварин, включаючи «велику п'ятірку» — слонів, носорогів, левів, бегемотів і буйволів.

У Південній Африці, у басейні правих приток річки Лімпопо розташований один із найбільших заповідників Африки — Національний парк Крюґер, де поряд зі слонами, носорогами, жирафами, левами, зебрами охороняється 17 видів антилоп. У болотах по берегах річок живе багато крокодилів. Своєрідного колориту лісам надає розмаїтість птахів, особливо папуг із їхнім барвистим, надзвичайно яскравим оперенням.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити