Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Політична карта Африки. Початок формування політичної карти Африки пов'язаний з утворенням перших давніх держав. У IV-III тис. до н. е. в долині Нілу виникла землеробська цивілізація Давнього Єгипту. Пізніше, на північному сході Африки, з'явилися інші держави: Аксумітське та Мероїтське царства, Ефіопія, а на Півночі Африки — Карфаген, який загрожував своєю могутністю

навіть Давньому Риму. В XI-XV ст. н. е. виникли великі держави: Мономотапа, Конго, Буганда, Бенін тощо. Більшість таких держав не мали чітких кордонів.

Із XV ст. починається колонізація материка європейцями. Лише під час колонізації відбувся поділ материка на територіальні утворення.

Кордони колоніальних володінь установлювалися за картою у залежності від економічних інтересів і домовленостей країн-метрополій без урахування історичної, мовної та культурної спадщини африканських народів. На початок ХХ століття політична карта Африки майоріла кольорами колоніальних держав: Англії, Франції, Бельгії, Португалії, Іспанії, Італії. Панування європейців в Африці закінчилося в середині ХХ ст., коли колонії одна за одною почали здобувати незалежність. Колоніальні режими в африканських країнах було знищено в результаті національно-визвольної боротьби корінних народів. Зараз на континенті 53 держави і 8 територій. Країни Африки відрізняються розмірами територій, природними умовами, ресурсами, кількістю і складом населення. Найбільша за площею країна — Судан (42,51 млн км2), у 4,14 разу більша від України). Африка стоїть на першому місці серед материків за кількістю країн, які не мають морських кордонів.

Здобувши волю, африканські держави зіткнулися з безліччю проблем, породжених колоніальним минулим,— безграмотністю, бідністю, слабко-розвиненим господарством, міжнаціональними та релігійними конфліктами. У світі немає іншого континенту, який такою ж мірою постраждав би від колоніального гноблення та работоргівлі, як Африка.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити