Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АФРИКА

Для допитливих

- Давні середземноморські держави — Греція та Фінікія, які освоювали морські шляхи, здавна добре знали північне узбережжя Африки. Фінікійці, греки, а пізніше й римляни заснували на північному узбережжі Африки торговельні поселення, які мали постійні зв'язки з Європою. Карфагеняни й римляни досліджували Сахару, басейн Нілу, Абіссинське нагір'я. Починаючи від VII ст. в північні області материка почалося просування арабів, які, поступово проникаючи на захід, зайняли всю Африку на північ від Сахари аж до Атлантичного океану.

- Новий етап вивчення Африки європейцями почався в XV ст. Португальський мореплавець Б. Діаш, який шукав шлях із Європи до Індії, досяг одного з південних мисів Африки, поблизу якого його кораблі відчули на собі ураганну силу вітрів, які виникають на стику двох океанів. Мис, який далеко вдавався в океан, він назвав мисом Бур, який згодом було перейменовано королем Португалії Жуаном II на мис Доброї Надії (надії на відкриття морського шляху до «країни прянощів» — Індії).

- У 1497-1498 рр. португальська експедиція під керівництвом В. да Гами дослідила узбережжя Африки й досягла берегів Індії.

- У другій половині XIX ст. дослідженням басейну річки Конго зацікавився знаменитий англійський мандрівник Д. Лівінґстон. Він здійснив три експедиції до Африки, перетнув Південну Африку із заходу на схід, досліджував річку Замбезі, відкрив на ній водоспад, який назвав Вікторією, описав верхню течію річки Конго, озеро Ньяса. Продовжив вивчення Африки англійський дослідник Г. Стенлі. Його експедиція за 999 днів пройшла відстань близько 12 тис. км, зробивши величезну дугу, яка перетинає центральну частину материка.

- Серед інших мандрівників, які досліджували материк, був Г. Барт, який установив, що озеро Чад безстічне. Він також досліджував наскальні малюнки давніх жителів Сахари. Гірський інженер Є. Ковалевський допомагав єгиптянам у пошуках і розробці родовищ золота, вивчав припливи Голубого Нілу. В. Юнкер досліджував вододіл річок Ніл, Конго і склав докладну карту вивченої місцевості.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити