Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АВСТРАЛІЯ

Географічне положення Австралії. Австралія — найменший за площею материк Землі. Австралія цілком лежить у Південній півкулі, майже посередині материк перетинає Південний тропік, тому більша частина материка розташована в тропічних широтах.

Крайня північна точка материка — мис Йорк — 1041 ' пд. ш. і 142°32 ' сх. д., крайня південна точка материка — мис Південно-Східний — 39°11 ' пд. ш. і 146°25 ' сх. д., крайня західна точка материка — мис Стіп-Пойнт — 26°09 ' пд. ш. і 113°05 ' сх. д., крайня східна точка материка — мис Байрон — 2838 ' пд. ш. і 153 39 ' сх. д. Із заходу Австралія омивається Індійським океаном, зі сходу — Тихим.

Уздовж північно-східного узбережжя Австралії простягнувся найбільший у світі кораловий риф — Великий Бар'єрний, який ускладнює судноплавство.

Береги материка розчленовані слабо, тому в Австралії мало заток, сприятливих для будівництва портів. Найбільший острів — Тасманія, півострів — Кейп-Йорк. Австралія розташована відносно близько до Південно-Східної Азії.

Історія відкриття і дослідження Австралії. Припущення про існування загадкової південної землі виникли ще за античних часів. Картографи Середньовіччя наносили цю землю на карту за назвою Terra Australis Incognita, що в перекладі з латини означає «невідома південна земля».

Роком відкриття Австралії вважається 1605 р., коли голландський мореплавець В. Янсзон на невеличкому кораблі «Дейфмен» («Голубка») обстежував ділянку західного берега півострова Кейп-Йорк на півночі континенту. У 1606 році чотири місяці потому іспанська експедиція під командуванням Л. Торреса відкрила протоку між Новою Гвінеєю й Австралією. Протягом XVII ст. основні відкриття під час вивчення невідомої землі було зроблено голландцями, в результаті чого Австралія спочатку дістала назву Нової Голландії. Дві подорожі до Австралії здійснив А. Тасман, який першим обігнув Австралію з півдня. Під час його експедиції 1642 р. було відкрито острови, пізніше названі Тасманією і Новою Зеландією. Під час другої експедиції в 1644 р. Тасман досліджував затоку Карпентарія.

У 1770 р. під час першої навколосвітньої подорожі відомий англійський мореплавець Дж. Кук обстежував східне узбережжя Австралії і, давши йому назву «Новий Південний Уельс», оголосив його володінням британської корони. Ця подія стала початком епохи англійського освоєння материка. У 1788 р. в Сіднеї, який називався Порт-Джексон, було засновано першу колонію для англійських каторжників.

У 1797-1803 рр. англійський дослідник М. Фліндерс обійшов острів Тасманія, увесь материк, позначив на карті південне узбережжя і Великий Бар'єрний риф. Він запропонував перейменувати материк на Австралію.

Внутрішні області Австралії ще тривалий час залишалися важкодоступними і незвіданими. Уперше перетнув Австралію з півдня на північ у 1860-1861 рр. ірландець Р. О'Хара Берн. Під час повернення експедиції тим же шляхом усі мандрівники, крім одного, загинули від виснаження. Лише в першій половині ХХ ст. було ліквідовано «білі плями» на материку.

З 1871 року дослідження Нової Гвінеї, Австралії й Океанії проводив наш вітчизняний учений, нащадок запорізьких козаків М. Міклухо-Маклай. Від 1878 до 1887 рр. він жив у Сіднеї, звідки вирушав до Океанії, на Малайський архіпелаг, у внутрішні райони Австралії, щоб збирати етнографічні матеріали. У Сіднеї він заснував на власні кошти гідробіологічну станцію для вивчення морських організмів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити