Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АВСТРАЛІЯ

Внутрішні води Австралії. Австралія — материк, де відсутність води відчувається на величезних площах. Спекотливий клімат, незначне й нерівномірне випадання опадів на великій частині материка призводять до того, що майже 60% його території позбавлені стоку в океан і мають лише рідку мережу тимчасових водостоків — кріків, які наповнюються водою тільки під час короткочасних злив.

Річок на материку мало. Значна їх частина належать басейну Індійського океану. До басейну Тихого океану належать річки, які стікають зі східних схилів Великого Вододільного хребта. Живлення більшості річок дощове, а в Австралійських Альпах — змішане.

Найбільша річка Австралії — Муррей (2589 км), починається в Австралійських Альпах у районі гори Косцюшко. У горах зароджуються і її найбільші притоки— Дарлінґ, Ґоулберн та деякі інші. Ці річки є найбільш повноводними на початку літа, коли в горах тане сніг. Сухої пори року вони дуже міліють, а деякі з приток розпадаються на окремі стоячі водойми. Навіть Дарлінґ, найдовша річка Австралії (2739 км), під час літніх посух, гублячись серед пісків, не завжди досягає Муррея.

Майже на всіх річках системи Муррея створено водоймища, де збирають паводкові води, щоб використовувати їх для зрошення полів, садів і пасовищ.

Більшість озер Австралії, як і річки, живляться дощовими водами. Вони не мають ані постійного рівня, ані стоку. Улітку озера пересихають і являють собою неглибокі солончакові западини. Шар солі на дні іноді сягає 1,5 м. Найбільше озеро Австралії — Ейр. Його площа змінюється в залежності від кількості опадів.

Для більшої частини континенту характерні тимчасові водотоки — кріки.

Слово «крік» у перекладі з англійської означає «струмок», «потік». Найбільший крік Австралії — Купер Крік — має довжину близько 1400 км. Характерною рисою Австралії є наявність великих артезіанських басейнів підземних вод. Тут розташований один із найбільших у світі Великий артезіанський басейн. Він охоплює майже всю Центральну місцевість від затоки Карпентарія до середньої течії річки Дарлінґ. У районах Західної і Центральної Австралії артезіанські води є майже єдиним джерелом води.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити