Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АВСТРАЛІЯ

Унікальність і своєрідність органічного світу Австралії. Оскільки австралійський континент тривалий час перебував в умовах ізоляції від інших частин суші земної кулі, тут сформувався неповторний і своєрідний органічний світ. Австралію можна порівняти з величезним природним заповідником, де збереглося багато рослин і тварин, близьких до тих, які населяли Землю за давніх часів і зникли на інших континентах. Багато видів тварин і рослин Австралії є ендеміками і реліктами.

Ендеміки (грецьк. endemos — «місцевий») — рослини та тварини, які живуть лише в певному відносно обмеженому районі або групі районів. Ендеміки являють собою надзвичайно цінну

частину біосфери та потребують особливої уваги й охорони.

Релікти (лат. reliotus — «залишений») — види рослин і тварин, залишки давньої флори й фауни, що збереглися донині.

На материку ростуть 13 тис. видів рослин, із них 3/4 — ендемічні. Серед ендеміків багато видів евкаліптів і акацій, найтиповіших для Австралії сімейств рослин. Найбільш характерною рослиною Австралії є евкаліпт (близько 600 видів). Евкаліптові ліси світлі та майже не утворюють тіні. Листя евкаліптів містить цілющі ефірні олії, а деревина дуже міцна.

Оскільки клімат значної частини території Австралії відрізняється сухістю, у її флорі переважають сухолюбні рослини: особливі злаки, евкаліпти, зонтичні акації, пляшкове дерево тощо. Дерева, що ростуть у посушливих умовах, мають потужну кореневу систему, яка на 10-20, а іноді й на 30 м іде в землю, завдяки чому вони всмоктують вологу. їхнє листя обернене до сонця ребром, що сприяє зменшенню випаровування води з їхньої поверхні.

Тваринний світ Австралії також дуже своєрідний. Незвичайний вигляд кенгуру вразив перших європейців, які ступили на берег континенту. Зображення цієї тварини згодом з'явилося на гербі Австралії. Дивні тварини, укриті густим хутром, які несуть яйця, — качкодзьоби — тривалий час залишалися біологічною загадкою. «Плюшеві ведмежата» коала, які люблять поїсти й поспати, викликають замилування всіх любителів живої природи. Не перестають дивувати людей і плосконогі ящірки, котрі бігають на двох задніх ногах, і «колюча» єхидна, і різнобарвні райські птахи, й папуги. Разом із тим різноманітність видів тварин Австралії незначна. Серед звірів тут панують сумчасті. Відсутність великих хижаків сприяла розвитку їхньої надзвичайної розмаїтості. крім усім відомих сумчастих — «кенгуру» й коали — тут водяться сумчастий вовк, сумчастий кріт, сумчастий борсук, сумчаста білка тощо. А із сумчастих хижаків на острові Тасманія живе сумчастий диявол.

Серед величезної кількості тварин Австралії 9/10 видів ендемічні. На жаль, далеко не всі вони можуть конкурувати з «переселенцями». Простори Австралії виявилися сприятливими для собак динго, лисиць, пацюків, кроликів, горобців, овець та інших видів, завезених з інших материків.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити