Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

Рельєф

Сукупність форм земної поверхні, різних за розмірами, походженням, віком та історією розвитку, називається рельєфом.

Рельєф вивчає наука геоморфологія. Сучасний характер поверхні земної кори (рельєф) склався в результаті тривалого розвитку Землі під впливом спільної дії внутрішніх (ендогенних) і зовнішніх (екзогенних) процесів.

Внутрішні процеси є проявом дії внутрішніх сил Землі. Зовнішні процеси відбуваються на земній поверхні або на невеликій глибині під впливом сонячної енергії, вітру, води, живих організмів.Найбільшими структурними елементами земної кори є виступи материків і западини океанів. Материкам відповідає материкова земна кора, океанам — океанічна. Основу материків складають давні (докембрійські) і більш молоді (палеозойські) платформи активні гороутворювальні процеси в яких відбувалися в далекі геологічні епохи. Платформи утворилися на місці складчастих гір у рухливих ділянках літосфери. Згодом під дією зовнішніх процесів гори були зруйновані, місцевість вирівнялася й опустилася до рівня моря, де тривалий час накопичувалися породи. Зруйновані гірські масиви, зім'яті в складки і заповнені застиглою магмою, утворюють фундамент платформ, а осадові породи більш пізнього віку, які залягають на ньому,— осадовий чохол. Таким чином, платформи мають двоярусну будову.

У межах материків і океанів розрізняють дві основні форми рельєфу: гори та рівнини. Гори займають близько 40% суходолу земної кулі, рівнини — близько 60%.

Гори — ділянки земної поверхні, що високо підіймаються над прилеглими рівнинами та мають сильно розчленований рельєф.

Вони утворюються в результаті взаємодії рухомих літосферних плит у місцях їхнього зіткнення. В тектонічному відношенні гори відповідають поясам складчастості.

Найвищою горою суходолу є Еверест (Джомолунґма, 8848 м), але відносно найвищою точкою на Землі є не Еверест, а «землеводна» гора Мауна-Кеа — вулкан на Гавайських островах. Якщо вимірювати від підводної основи до вершини, то загальна висота його становить 10 203 м, з яких лише 4205 височать над рівнем моря.


Класифікація гір

За походженням

За будовою

За віком

Низькі (до 1000 м);

середні (10002000 м);

високі(понад 2000 м)

Тектонічні (утворюються в результаті рухів літосферних плит);

вулканічні (пов'язані з процесами вулканізму)

Складчасті (товщі гірських порід, зім'яті в складки різної величини); брилові (менш податливі породи кори розтріскувалися на блоки, які рухалися вздовж один одного)

Молоді (утворилися в останню альпійську епоху горотворення та продовжують формуватися);

старі (утворилися в більш давні геологічні епохи)

Рівнини — відносно рівні ділянки земної поверхні, що мають перепади висот на більш за 200 м.

Рівнини займають більшу частину материків. У тектонічному відношенні вони відповідають платформам.

Найбільшою рівниною на Землі є Амазонська низовина в Південній Америці. її площа — понад 5 млн км2.

Рельєф дна Світового океану характеризується складністю і різноманітністю. там, де суходіл зникає під водою, розташований континентальний шельф широка смуга дна, що знаходиться на глибині 200 м. Далі йде материковий схил — підводний уступ, що відокремлює шельф від глибоководної частини та опускається на глибину 3,5-4 км. Це затоплена частина континенту із земною корою материкового типу. Основна частина дна Світового океану — ложе із земною корою океанічного типу. На ложі є пасма, плато, височини, які розділяють його на котловини. У центральних частинах океану пролягають серединно-океанічні хребти з глибокими розколинами завширшки в кілька десятків кілометрів, уздовж яких розходяться літосферні плити та піднімається розплавлена речовина мантії. Найглибші місця в океані — жолоби — утворюються там, де одна плита заходить під іншу, занурюючись у мантію.


Класифікація рівнин


За висотою

За зовнішнім

За утворенням


виглядом
Низовини (до 200 м);

височини (200500 м);

плоскогір'я (понад 500 м)

Плоскі (з відносно рівною одноманітною поверхнею);

горбисті (з пагорбами, ярами, долинами річок та іншими нерівностями)

Первинні (колишні ділянки морського дна, підняті тектонічними рухами);

вторинні (утворені в результаті руйнування гірських країн; складені річковими або льодовиковими відкладами)Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити