Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

АНТАРКТИДА

Клімат Антарктиди. Антарктида — найхолодніший материк Землі. Клімат Антарктиди — найхолодніший і найсуворіший на земній кулі. Виникнення таких крайніх, майже космічних умов обумовлено географічним положенням материка в полярних широтах і наявністю гігантського куполоподібного льодовикового покриву. Морозність південнополярної області впливає на клімат усієї Південної півкулі, яка в цілому холодніша за Північну.

Антарктида протягом тривалого полярного дня одержує таку ж кількість сонячної радіації, що й екваторіальні широти, однак 90% цієї радіації відбивається сніжною поверхнею та йде в космічний простір. Це обумовлює надзвичайно низькі температури повітря. Особливо суворим є клімат внутрішніх районів материка. Середньорічні температури в центральних областях становлять -56 °С, що на 30-35 °С нижче, ніж у прибережних областях Антарктиди. Холодне й більш важке повітря центральних областей просувається до окраїн Антарктиди, утворюючи постійні ураганні вітри — стокові. Причиною їхнього утворення є великий контраст атмосферного тиску між внутрішніми та прибережними областями. Дуже холодне повітря має більш високу густоту й ніби «стікає» під дією сили тяжіння.

Уся територія материка, за винятком Антарктичного півострова, розташована в антарктичному кліматичному поясі. Антарктида — льодова пустеля із середньою річною кількістю опадів менш як 100 мм. Опади розподіляються нерівномірно: від 50 мм у центральних районах материка (подібні значення характерні для Сахари!) до 600 мм на півночі Антарктичного півострова. Місцями на узбережжі та прилеглих островах зустрічаються ділянки без снігу і льоду — антарктичні оазиси — невеликі ділянки суходолу поблизу узбереж, вільні від льоду. Поверхня оазисів сильно пересічена. У зниженнях розташовані озера. Позбавлені снігу скелі нагріваються на сонці й нагрівають навколишнє повітря. У прибережних оазисах температура влітку в середньому на 3-4 °С вище, ніж над навколишніми льодовиками. Саме в оазисах селяться рослини Антарктиди — мохи і лишайники, в озерах — водорості. А в оазисах Антарктичного півострова навіть зустрічаються три види квіткових рослин.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити