Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВДЕННА АМЕРИКА

Геологічний розвиток та формування рельєфу материка. Південна Америка, так само, як Африка, Австралія й Антарктида, була складовою частиною давнього материка Гондвана. Активізація внутрішніх процесів Землі, яка почалася близько 180 млн років тому, призвела до відділення, подальшого дрейфу Південної Америки на захід і «розкриття» Атлантичного океану.

Результатом тривалих рухів літосферної плити в одному напрямку стала деформація земної кори на заході материка й утворення гігантської системи складок із численними розломами.

Близько 70 млн років тому материки Південна та Північна Америка у районі Панамського перешийка об'єдналися в єдиний материк, що вплинуло на розвиток органічного світу материків і переселення народів. А ще близько 40 млн років тому від Південної Америки відокремилася західна Антарктида, після чого материки стали існувати самостійно.

За особливостями розміщення основних форм рельєфу Південну Америку умовно можна розділити на гірський захід і рівнинний схід. Рельєф рівнинної частини сформувався на давній Південноамериканській платформі. За свою тривалу історію вона зазнала кількаразових підйомів та опускань. На ділянках, які переважно опускалися, нагромадилися потужні товщі осадових порід. Вони виражені в рельєфі низинними рівнинами — Амазонською, Орінокською, Ла-Платською. Низовини займають близько 45% площі материка. Піднятим ділянкам платформи — щитам — відповідають Бразильське і Гвіанське плоскогір'я. розломи земної кори розбили нагір'я на окремі блоки, які являють собою величезні піднесені (підняті) території — масиви.

Складчаста область Анд — результат взаємодії літосферних плит — Тихоокеанської і Південноамериканської. Велич і грандіозність Анд уражають: вони простягаються вздовж усього західного узбережжя Південної Америки і являють собою найдовшу (приблизно 9000 км) гірську систему суходолу. У центральній і північній областях Анди простягаються паралельними хребтами, між якими розташовані височини або високі плато, перетнуті каньйонами. Найвища точка Анд і всієї західної півкулі — гора Аконкаґуа (6960 м).

Формування Анд почалося ще за герцинської складчастості, а основне гороутворення пов'язане з альпійською складчастістю. Гороутворювальні процеси в Андах тривають і до сьогодні. Це одна з найактивніших тектонічних зон Землі. Тут часто трапляються землетруси, і майже всі міста, розташовані в Андах, хоча б один раз було повністю зруйновано підземними поштовхами. Гребені високих гірських ланцюгів увінчані конусоподібними вершинами згаслих і діючих вулканів. Усього їх нараховується близько 70, серед яких є ще один «рекордсмен» — найвищий діючий вулкан Землі — Льюльяйльяко (6723 м).

Важливу роль у формуванні сучасного рельєфу Анд відіграли зледеніння. У періоди похолодань площі, зайняті гірськими льодовиками, розширилися, а під час потеплінь танення льодовиків викликало інтенсивну водну ерозію. Стрімкі гірські річки, які беруть початок у льодовиках, прорізали в Андах мальовничі ущелини та каньйони.

Вивітрювання сприяло утворенню біля підніжжя гір кам'яних річок — осипів. У такий спосіб зовнішні та внутрішні рельєфоутворювальні процеси створюють розмаїтість гірських і рівнинних пейзажів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити