Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВДЕННА АМЕРИКА

Корисні копалини. Ніщо так не вабило європейських завойовників до Латинської Америки, як казкові багатства надр материка. Особливо великими є запаси кольорових і рідкісних металів в Андах. Потрапляння магми в осадові породи привело до утворення найбільших у світі родовищ мідних руд, а також руд вольфраму й олова, срібла, свинцю та цинку, сурми, ванадію і молібдену, золота, ртуті та платини. На плоскогір'ях у східній частині материка залягають родовища заліза, марганцю, титану, радіоактивних металів, а також найбільші у світі запаси берилію, ніобію і циркону. В осадових породах прогинів і западин платформи виявлено родовища нафти, природного газу, кам'яного вугілля.

У пустельному кліматі Тихоокеанського узбережжя материка та прибережних островів склалися сприятливі умови для утворення нерудних корисних копалин — селітри, йоду, барію і нагромадження органічного добрива — гуано.

Загальні риси клімату Південної Америки. Розташування значної частини Південної Америки в екваторіальних і тропічних широтах забезпечує надходження на її територію величезної кількості сонячного тепла — від 120 до 160 ккал на 1 см2. Велике значення сумарної радіації визначають високі показники температур та їхні незначні коливання протягом року на рівнинних просторах материка, за винятком його південної частини, яка перебуває у відносній близькості до Антарктиди і розташована в помірних широтах. Оскільки континент добре прогрівається, тиск повітря над ним нижчий, ніж над океанами, що омивають його, і з яких пасати й західні вітри помірних широт приносять багато вологи. Пасатна циркуляція має важливе значення для забезпечення рівнинної частини материка вологою. Повітряні маси, які сформувалися над Атлантичним океаном, майже безперешкодно проникають усередину внутрішніх рівнин, а теплі течії поблизу східних берегів підсилюють вологість повітря, яке надходить на материк.

Найважливішим кліматичним кордоном на південноамериканському континенті є Анди. Безперервний гірський бар'єр відокремлює тихоокеанські повітряні маси від атлантичних, і це чітко проявляється у відмінності клімату західних і східних схилів гір. Окрім того, Анди обмежують проникнення повітряних мас із Тихого океану у внутрішні області материка, особливо в помірному поясі. Гори також визначають висотну поясність клімату.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити