Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВДЕННА АМЕРИКА

Кліматичні пояси. Більша частина території Південної Америки розташована в екваторіальному, субекваторіальному, тропічному та субтропічному кліматичних поясах. Тільки південь материка лежить у помірному поясі. На відміну від Африки всі кліматичні пояси, крім субекваторіального, змінюють один одного тільки в напрямку на південь від екватора.

В екваторіальному поясі розташовані значна частина Амазонської низовини та північно-західне узбережжя материка. Середня температура повітря тут цілий рік тримається близько +25 °С, випадають рясні опади.

Уся північна частина Південної Америки, включаючи Орінокську низовину і Гвіанське плоскогір'я, розташована в субекваторіальному поясі Північної півкулі. До субекваторіального поясу Південної півкулі належить південна частина Амазонської низовини, а також північна та центральна частини Бразильського плоскогір'я. На сході субекваторіальні пояси Північної і Південної півкуль з'єднуються. Для цього поясу характерним є сезонний розподіл опадів — сухий зимовий період, пов'язаний із приходом континентального тропічного повітря, і вологий літній, коли панують екваторіальні повітряні маси.

У тропічному поясі розташовані південно-східна і східна частини Бразильського плоскогір'я, північ Ла-Платської низовини, середня частина Анд і значна частина Тихоокеанського узбережжя між 5° і 30° пд. ш.

У межах поясу формується кілька типів клімату — тропічний вологий на сході материка під впливом пасатів з Атлантичного океану і тропічний пустельний на внутрішніх рівнинах і тихоокеанському узбережжі. На клімат тихоокеанського узбережжя значно впливає холодна Перуанська течія. За відносної вологості повітря до 80% опадів тут випадає дуже мало, а температура навіть у найспекотніші місяці не перевищує +20 °С. У тропічних широтах тихоокеанського узбережжя розташована одна з найсуворіших пустель світу — Атакама.

До субтропічного кліматичного поясу входить територія материка приблизно між 30° і 40° пд. ш. Зима тут тепла, а літо спекотливе, але взимку іноді температури можуть опускатися нижче 0 °С у зв'язку з уторгненням холодних повітряних мас із півдня. На сході поясу пролягає область субтропічного вологого клімату, у внутрішніх районах — область субтропічного континентального клімату, а на західному узбережжі формується субтропічний середземноморський клімат із сухим жарким літом і теплою вологою зимою.

У помірному поясі на півдні материка клімат відрізняється контрастністю. На західному узбережжі він морський помірний із м'якою теплою зимою та вологим прохолодним літом. У східній частині, куди опади із західними вітрами не проникають, клімат помірний континентальний, із холодною зимою і теплим літом. Улітку тут іноді трапляються різкі похолодання і навіть бувають снігові завірюхи — відчувається близьке сусідство з Антарктидою.

Високогірний клімат Анд надзвичайно різноманітний. Гірські хребти не пропускають вологе повітря у внутрішні області. Клімат дуже сухий з великою різницею денних та нічних температур.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити