Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВДЕННА АМЕРИКА

Внутрішні води. За забезпеченістю водами материк Південна Америка не має собі рівних. континент охоплює близько 12% площі суходолу, але на нього припадає 27% загального обсягу світового стоку води. Розташування материка в низьких широтах, відкриті вологим вітрам

рівнинні простори і винятково вологий клімат — усе разом створює сприятливі умови для утворення найбільших і найбагатоводніших річкових систем. Тут протікають найбільші річки Землі — Амазонка, Парана, Сан-Франсіску, Оріноко.

Розташування гірської системи Анд у західній прибережній частині материка обумовило нерівномірний розподіл річкової мережі між басейнами Тихого та Атлантичного океанів. Території внутрішнього стоку охоплюють незначні площі — усього 6%. Живлення більшості річок — дощове, лише деякі річки одержують воду за рахунок танення снігу й льоду в горах.

Амазонка (6516 км) — найповноводніша річка світу, яка має найбільший річковий басейн у світі (його площа дорівнює площі всієї Австралії). За одними даними річка бере початок у Перуанських Андах із головного свого витоку — річки Мараньойн, яка маленьким струмочком витікає з високогірного озера. Після злиття з Укаялі річка отримує назву Амазонки. За довжиною Амазонка поступається лише Нілу. У ній стільки води, скільки в Конго, Міссісіпі, Янцзи та Обі разом узятих. В Амазонки понад 1100 приток, 20 із яких мають довжину від 1500 до 3500 км. Понад 100 приток Амазонки є судноплавними. Завдяки численним притокам Амазонка залишається повноводною цілий рік. Притоки, які течуть із півдня, наповнюють її водами в травні, тоді як повінь на північних притоках починається чотирма місяцями пізніше. Ширина русла Амазонки в середній течії — 5 км, у нижній — 80 км, а в гирлі досягає 320 км. Океанські судна піднімаються Амазонкою з Атлантики на 1690 км до міста Манаус.

У річці живуть близько 2000 видів риб — це в десять разів більше, ніж у всіх європейських річках разом узятих і в три рази більше, ніж у великій африканській річці Конґо. В Амазонці зустрічається гігантська червона риба піраруку завдовжки 5 м і масою 90 кг, є малесенькі рибки з дуже яскравим забарвленням — гуппі, відомі європейцям як акваріумні. Найширшу та найсумнішу популярність мають піраньї. В Амазонці та її притоках водяться чорні каймани — крокодили завдовжки до 4,6 м, прісноводні дельфіни — ламантини.

Інші великі річки Південної Америки — Парана й Оріноко — на відміну від Амазонки мають яскраво виражену сезонність стоку. Максимальний підйом рівня води припадає на літній сезон, а в сухий період вони сильно міліють. Із приходом вологого повітря настає сезон дощів, річки розливаються, затоплюючи великі території та перетворюючи їх на болота. Такі повені нерідко мають катастрофічний характер.

Річки Південної Америки мають значний гідропотенціал, у посушливих районах внутрішніх рівнин вода річок використовується для зрошення полів.

Протікаючи в Андах, перетинаючи плоскогір'я, річки Південної Америки утворюють численні пороги й водоспади. На одній із приток річки Оріноко розташований найвищий водоспад світу — Анхель (1054 м), а на притоці Парани лежить найпотужніший водоспад світу — Іґуасу (72 м).

Озер у Південній Америці порівняно небагато. Найбільше озеро материка — озеро-лагуна тектонічного походження Маракайбо. У Центральних Андах у западині на висоті 3812 м розташоване найбільше з високогірних озер світу — Тітікака. Досить багато озер льодовикового походження зустрічається в Південних Андах; у долинах великих рівнинних річок є численні невеликі заплавні озера. На добре зволожених низинах формуються великі болота. Значні території материка добре забезпечені підземними водами, що має велике значення для водопостачання міст.

Незважаючи на значну висоту Анд льодовики не мають тут значного поширення. У міру просування на південь висота снігової лінії поступово знижується.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити