Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 1

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ.

Для допитливих

- Вулкани отримали свою назву від імені давньогрецького бога Вулкана, який був покровителем вогню та ковальських справ. Слово «кратер» з грецької мови означає «чаша».

- До найдавніших діючих вулканів нашої планети відносять вулкани Ісалько, Стромболі та Кілауеа. Вулкан Ісалько (1885 м) у Сальвадорі в Центральній Америці вже понад 200 років діє майже безперервно. Виверження повторюються регулярно через кожні 10 хвилин. Вулкан Стромболі (926 м) знаходиться в групі Ліпарських островів поблизу берегів Італії. Його називають «вулканом-маяком». Вулкан Кілауеа (1247 м) на Гавайських островах Тихого океану має кратер площею 4,5 км2 і завглибшки понад 230 м. За останні роки відбулося 50 вивержень цього вулкана. Одного разу він безперервно лютував протягом 876 днів!

- Найбільшим із діючих вулканів за своєю масою та розмірами є гавайський вулкан Мауна-Кеа. Його висота 4205 м, площа кратера — 10,5 км2, а глибина становить 150-180 м. У середньому він вивергається один раз на 3,5 року.

- Прикладом дружньої співпраці зовнішніх та внутрішніх рельєфоутворювальних процесів є вулканічний масив Карадаг на південно-східному узбережжі Кримського півострова. Величезний вулканічний масив, що народився в юрський період горотворення та вибухнув 200 млн років тому, являє собою унікальну природну пам'ятку. Тут є стрімкі урвища, ущелини, осипи та примхливі скелі, що мають назви Лева, Сокола, Сфінкса і особливо виразну — Івана Розбійника.

- До форм рельєфу, створених руками людей, відносять терикони шахт, кар'єри, штучні куполоподібні горби-кургани та багато інших форм. Нині діяльність людей порівнюють з могутньою природною силою, здатною перетворити земну поверхню.

- Висота гір насамперед залежить від виду гірських порід, які їх складають, та швидкості піднімання (зростання) гір. Гори, складені нестійкими породами (піщаник та ін.), швидко руйнуються і незважаючи на молодий вік мають округлі вершини та є відносно невисокими. Гори, складені переважно гранітами, можуть здійматися на висоту до 10 тис. м. Згідно з розрахунками, для того щоб гори зруйнувались та на їх місці утворилася рівнина, необхідно близько 22 млн років.

- Серединно-океанічні хребти — великі підводні гірські споруди здебільшого посередині океанів. Важко навіть уявити гірську систему, що простягається через усі океани на більш ніж 60 тис. км. Ширина її — до 2 тис. км, а висота — переважно від 1 до 3 км. Середину більшості хребтів прорізають глибокі ущелини — рифтові долини. Доведено, що серединно-океанічні хребти за походженням не мають нічого спільного з гірськими хребтами суходолу. Вони виникають внаслідок виходу на поверхню глибинної речовини мантії, а наземні хребти — через нагромадження, ущільнення, підняття та зминання в складки гірських порід.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити