Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВДЕННА АМЕРИКА

Висотна поясність в Андах. Ділянки Анд, що лежать у різних широтах, відрізняються кількістю і складом висотних поясів. Найбільш повно висотна поясніть представлена в області екватора, де до висоти 2800 м зростають гірські вічнозелені ліси. їх змінюють високогірні низькорослі вічнозелені ліси, які з висоти 3600 м поступаються гірським альпійським та субальпійським лукам. Вище 4500 м панують сніги та льодовики. В тропічних широтах уздовж тихоокеанського узбережжя і по схилах гір простягаються пустелі і напівпустелі, а в субтропічних широтах — твердолистяні вічнозелені ліси та чагарники. Вище вони переходять в пояс листопадних лісів з південного буку. Над ними з'являються субальпійські і альпійські луки. На плоскогір'ях Центральних Анд, ізольованих хребтами від впливу океанів, розташовані сухі гірські степи та напівпустелі.

Тваринний світ Анд представлений багатьма ендемічними видами. По всій гірській області Анд поширені лама, очковий ведмідь, зустрічається шиншила, із хижих птахів-ендеміків — кондори.

Зміна природи материка під впливом господарської діяльності людини. Істотні зміни природи Південної Америки, як і Африки та Австралії, почалися в XVI ст. з приходом на материк європейців. У першу чергу вони почали освоювати простори саван і степів із родючими ґрунтами. Інтенсивна оранка земель, пасовищне скотарство та поява нових рослин призвели до зміни природного середовища проживання рідкісних та ендемічних тварин. У багато разів скоротилася кількість лам, майже цілком знищено шиншил, перуанського оленя, рідко зустрічається пума.

Особливе занепокоєння екологів викликає скорочення площі лісів Амазонії (приблизно на 100 тис. км2 щорічно). Будівництво Трансамазонської автомобільної дороги завдовжки 5000 км відкрило легкий і швидкий шлях у сельву, а розвідані в надрах Амазонії найбагатші родовища залізних руд і кольорових металів фактично прирекли унікальні лісові масиви на винищення.

Уперше про охорону природи Південної Америки заговорили ще на початку ХХ ст., однак лише десять років тому в деяких країнах було складено списки зникаючих тварин. Площа ділянок, що охороняються, складає лише 11% її території. Створено близько 200 заповідників і національних парків. Багато які із заповідних територій розташовані вздовж узбереж океанів. Вони використовуються не тільки з метою охорони природи, але і як центри туризму.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити