Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

Корисні копалини. Північна Америка дуже багата на корисні копалини. їхнє розміщення тісно пов'язане з геологічною будовою материка. У місцях виходу на поверхню кристалічних порід давньої платформи та в Кордильєрах зосереджені родовища залізних, уранових, мідних, нікелевих руд, золота, срібла. З осадовими породами чохла платформи пов'язані поклади нафти й газу. Найбільш багаті нафтогазоносні райони розташовані на узбережжі й шельфі Мексиканської затоки, Північного Льодовитого океану, на Великих рівнинах, на Алясці. В Аппалачах зосереджені великі запаси кам'яного вугілля. На півострові Флорида є багаті поклади фосфоритів.

Загальна характеристика клімату. Кліматичні умови Північної Америки характеризуються надзвичайною різноманітністю. Це зумовлюється, у першу чергу, значною протяжністю материка з півночі на південь. У південні райони протягом року надходить велика кількість сонячної радіації (близько 180 ккал на 1 см2), а в північні — значно менша (до 80 ккал на 1 см2). В січні на півночі материка температура повітря складає в середньому -20...-24 °С, а на півдні у той час -+20...24 °С. У результаті нерівномірного прогрівання утворюються активні рухи повітряних мас із півночі на південь та у зворотному напрямку. Гірські масиви Кордильєр та Аппалачів, що розташовані майже меридіально, створюють ефект «аеродинамічної труби», якою проносяться руйнівні смерчі — торнадо.

Географічне положення значної території материка в субарктичних та помірних широтах зумовлює суттєвий вплив західного перенесення повітряних мас. Цей вплив найбільшою мірою відчувається на Тихоокеанському узбережжі та західних схилах Кордильєр. Південно-східна частина материка перебуває під впливом вологих пасатів з Атлантичного океану. У північних полярних районах формуються північно-східні вітри, які особливо далеко поширюють свій вплив завдяки рівнинному рельєфу. Найбільша кількість опадів випадає на Тихоокеанському узбережжі (до 3000 мм) в помірних широтах, а також на Атлантичному узбережжі (1000-1500 мм) на південь від 40° пн. ш. Найменше опадів (до 200 мм) випадає в міжгірних долинах тропічних районів Кордильєр.

На клімат узбереж впливають океанічні течії. Холодні Лабрадорська і Каліфорнійська течії знижують температуру повітря та кількість опадів. Теплі Аляскінська течія та Гольфстрім насичують вологою повітряні маси, пом'якшують зимові температури.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити