Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

Кліматичні пояси. Північне узбережжя материка простягається майже до Полярного кола, Канадський арктичний архіпелаг і майже весь острів Гренландія лежить в арктичному кліматичному поясі. Зима тут сувора, літо холодне. Середні температури січня 35...-40 °С, улітку зберігається від'ємна або близька до 0 °С температура. Протягом усього року переважають хмарність, тумани, часті снігові бурі. Зимова полярна ніч триває до п'яти місяців. Більша частина території вкрита льодовиками.

Субарктичний пояс поширюється майже на всю Аляску, північну частину материка з узбережжям Гудзонової затоки та північну частину півострова Лабрадор. Зима тут морозна, але на берегах Тихого й Атлантичного океанів менш сувора, ніж у внутрішніх районах, через пом'якшуючий вплив океанів. Літо помірно прохолодне. Кількість опадів невелика, сніговий покрив малопотужний, поширена вічна мерзлота.

Помірний пояс займає велику територію приблизно між 40° і 60° пд. ш., відхиляючись на західному узбережжі до півночі. У межах пояса спостерігаються значні кліматичні розходження, що пов'язано з особливостями підстильної поверхні. Річна кількість опадів та їхній розподіл дають

підстави розрізняти в помірному поясі кілька кліматичних областей: область морського клімату на західному узбережжі, область континентального клімату у внутрішніх міжгірних улоговинах Кордильєр, область помірного континентального клімату в центральній частині й область мусонного клімату на сході. Для всього помірного пояса характерна зміна клімату за сезонами.

Південна частина материка приблизно між 40° і 30° пд. ш. лежить у субтропічному поясі. Тут, як і в помірному поясі, простежуються помітні кліматичні розходження. На західному узбережжі тихого океану клімат субтропічний середземноморський із теплою вологою зимою і сухим прохолодним літом. У внутрішніх областях субтропічного поясу формується континентальний клімат. Улітку тут панують тропічні повітряні маси, які приносять вологу з Мексиканської затоки, узимку переважає континентальне повітря, яке приходить із рівнин помірного поясу. Середні зимові температури, як правило, вищі за 0 °С, але трапляються різкі похолодання (до -10...-15 °С) у зв'язку з уторгненням із півночі холодних арктичних повітряних мас. У південно-східній частині пояса, яка включає північ півострова Флорида та Атлантичне узбережжя, клімат мусонний. Улітку сюди надходить морське тропічне повітря, що приносить рясні опади з Атлантичного океану, узимку проникають маси відносно холодного й сухого континентального повітря.

Вузька частина материка між 30° і 13° пд. ш. й острова Карибського моря лежать у тропічному кліматичному поясі. Тут цілий рік спекотно. На східному узбережжі й островах випадає багато опадів, принесених з Атлантичного океану, формується тропічний вологий клімат. На заході клімат пустельний, без опадів, близький за показниками до клімату західної частини Сахари.

Крайній південь Північної Америки лежить у субекваторіальному кліматичному поясі. Тут протягом усього року зберігається висока температура і випадає багато опадів, що приносять улітку повітряні маси з Тихого океану, а взимку — з Карибського моря.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити