Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Розділ другий

РЕГІОНИ І КРАЇНИ СВІТУ

 

 

Тема 11. АЗІЯ

2. ПІВДЕННА АЗІЯ

 

Південна Азія знаходиться в серединно-південній частині Азії. На заході вона межує з Південно-Західною Азією; на півночі — з Середньою (Центральною) Азією; на північному сході — зі Східною Азією; на південному сході — з Південно-Східною Азією. До складу регіону належать вісім країн, з них сім — Індія (офіційна назва — Республіка Індія); Пакистан (Ісламська Республіка Пакистан); Непал (Королівство Непал); Бутан (Королівство Бутан); Бангладеш (Народна Республіка Бангладеш); Шрі-Ланка (Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка); Мальдіви (Республіка Мальдіви) — є незалежними країнами (державами). Восьма — Чагос (архіпелаг Чагос) є залежною від Великої Британії країною. Як бачимо, за формою державного ладу п'ять з семи держав (Індія, Пакистан, Бангладеш, Шрі-Ланка та Мальдіви) є республіками, дві — Непал та Бутан — монархіями (королівствами). За формою державного устрою п'ять із семи країн регіону (Бангладеш, Бутан, Мальдіви, Непал та Шрі-Ланка) є унітарними державами і лише дві (Індія та Пакистан) — федеративними. Столицями держав є: Індії — Делі; Пакистану — Ісламабад; Непалу — Катманду; Бутану — Тхімпху; Бангладеш — Дакка; Шрі-Ланки — Коломбо; Мальдівів — Мале.

За площею вісім країн регіону поділяються на п'ять груп. Перші дві включають по одній країні, три наступні — по дві. До першої групи входить Індія з площею 3163 тис. км2. За цим показником вона займає сьоме місце в світі. Другу групу представляє Пакистан з площею 796 тис. км2 (35- те місце в світі). Третя група включає в себе близькі за площею країни — Непал (148 тис. км2) та Бангладеш (143 тис. км2). У четвертій знаходяться Шрі-Ланка (66 тис. км2) та Бутан (47 тис. км2). П'ята група представлена Мальдівами (0,3 тис. км2), що входять до десятки найменших за площею держав світу, та залежним від Великої Британії Чагосом (0,1 тис. км2) —архіпелагом на крайньому півдні. Суспільно-географічне положення регіону в цілому досить зручне. Всі країни, крім Непалу та Бутану, мають вихід до моря (Індійського океану). До середини XX ст. країни Південної Азії, крім Непалу, були колоніями Великої Британії і утворювали так звану Британську Індію. Тому Індія, Пакистан, Бангладеш, а також Шрі-Ланка утворюють, до певної міри, єдине комунікаційне ціле, зокрема транспортно-залізничне. Натомість залізничне сполучення з країнами — сусідами регіону Іраном, Афганістаном, Китаєм та М'янмою, а також з Непалом і Бутаном — відсутнє. Комунікаційне сполучення із заходом і північчю регіону (Іран, Афганістан) здійснюється в основному автомобільним транспортом і є інтенсивнішим, ніж зі сходом (Китай, М'янма). У комунікаційному сполученні з країнами Південно-Східної Азії головну роль відіграє морський транспорт. Для регіону характерні внутрішні і зовнішні територіальні суперечності. Внутрішні — між Пакистаном та Індією — через Кашмір. Зовнішні — між Китаєм та Індією — через Аксай, прикордонну територію (між Індією і Китаєм) на північному заході індійсько-китайського кордону.

У природно-географічному відношенні основою регіону є Індо-Гангська рівнина. До неї з півдня примикає півострів Індостан, більшу чатину якого займає плато Декан та острів Шрі-Ланка. З північного заходу Індо-Гангську рівнину облямовують відроги Гіндукушу, а на північному сході рівнина впирається у найвищі гори світу — Гімалаї. Крім о. Шрі-Ланка у складі регіону виділяються ще Лаккадівські та Мальдівські острови й архіпелаг Чагос. Основними ріками Південної Азії є Інд та Ганг. Більша частина регіону лежить у тропічному і субекваторіальному поясах з типовим мусонним кліматом. Найважливішими корисними копалинами Південної Азії є кам'яне вугілля (на заході від дельти Гангу), нафта (північно-східний шельф Аравійського моря), залізо, марганець, мідь, свинець, золото, уран та інші метали на півострові Індостан.

Безсумнівним лідером регіону за кількістю населення є Індія (1030 млн. осіб, середина 2001 р.). На неї припадає близько 8/10 населення країн Південної Азії. Решту країн можна поділити на три групи. До першої відносяться Пакистан та Бангладеш — відповідно 156 і 129 млн. осіб. Друга — Непал (24 млн. осіб) і Шрі-Ланка (18,8 млн. осіб). До третьої відноситься Бутан (2,1 млн. осіб) та Мальдіви (0,3 млн. осіб). У регіоні є дві країни з надвисокою щільністю населення — Бангладеш (850 осіб/км2) та Мальдіви (1000 осіб/км2). В чотирьох країнах щільність населення висока. Це Індія (327 осіб/км2), Шрі-Ланка (268), Пакистан (161) та Непал (131 особа/км2). Тільки в Бутані щільність населення порівняно низька (33 особи/км2). У жодній країні регіону рівень урбанізації не перевищує 50%. Найвищий він у Індії (45%) та Пакистані (33%). Середній на Мальдівах (26%), у Шрі-Ланці (22%) та Бангладеш (18%). Найнижчий у Бутані (13%) та Непалі (10%). У шести із семи держав регіону переважають індоєвропейські народи. У Бангладеш це бенгальці (98% населення країни), в Непалі — непальці (54%), у Шрі-Ланці — сингали (74%). У Пакистані переважають індоарійські народи — пенджабці і синдхи та іранський — пуштуни. В Індії, крім основних індоарійських народів (гіндустанці, бігарці, бенгальці, маратхи та інші), що належать до індоєвропейської мовної сім'ї, значним також є відсоток дравідійських народів — телугу, таміли та ін. Єдиною країною Південної Азії, де переважають не індоєвропейці, є Бутан, 63% населення якого становить тибетський народ бхотії.

Господарство країн Південної Азії до цього часу не позбулося рис минулої прямої (Індія, Пакистан, Бангладеш, Бутан, Шрі-Ланка, Мальдіви), або непрямої (Непал) колоніальної залежності від Великої Британії. Всі країни Південної Азії відносяться до країн, що розвиваються, або до слабо розвинених. Валовий національний продукт на душу населення дуже малий. За цим показником країни регіону поділяються на дві групи. До першої, з відносно вищим рівнем розвитку, відносяться Шрі-Ланка (валовий національний продукт на душу населення становить $600), Пакистан ($500) та Індія ($370). Шрі-Ланка — в основному аграрна країна, з галузей промисловості найбільш розвинена харчова. Пакистан — аграрно-індустріальна країна з такими розвиненими галузями промисловості, як легка, хімічна, паливна. Індія також аграрно-індустріальна країна з розвиненими сільським господарством і промисловістю. До другої групи з відносно низьким рівнем розвитку входять Бангладеш (валовий національний продукт на душу населення становить $220), Непал ($190) та Бутан ($180). Бангладеш в основному аграрна країна, з галузей промисловості найбільш розвинені легка та харчова. Непал також аграрна країна з краще розвиненими легкою та харчовою галузями промисловості. Бутан — аграрна країна з переважанням натурального господарства. У господарстві Мальдівів найкраще розвиненими є риболовство, сільське господарство, туризм.

За релігійною приналежністю Південна Азія поділяється на три групи країн. До першої, в країнах якої переважає іслам, відносяться Пакистан, Бангладеш та Мальдіви. До другої, яка найбільше репрезентує регіон, входять Індія та Непал. В цих державах переважає індуїзм. В країнах третьої групи — Бутані та Шрі-Ланці — найпоширенішим є буддизм. Основні літературні мови чотирьох країн — Індії, Непалу, Шрі-Ланки та Бангладеш — використовують алфавіти, що сформувались на основі давньоіндійського письма брахмі. У Пакистані та Мальдівах алфавіт базується на основі арабського письма. В Бутані користуються тибетським алфавітом.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.