Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

 

Несприятливі природні процеси

 

Несприятливі природні процеси — це фізико-географічні явища, які завдають матеріальної шкоди господарству, погіршують умови життя людей.

До цих процесів відносять селі, ерозійні процеси, карст, зсуви, заболочування, вторинне засолення ґрунтів.

Селі — раптові короткочасні потоки у руслах гірських річок з різким підйомом рівня води, що містять уламки гірських порід і глинисті маси.

Виникають у гірських районах Карпат і Південного берега Криму внаслідок тривалих злив, бурхливого танення снігів у горах. Селі руйнують будинки, дороги, споруди, орні землі. Для боротьби із селевими потоками необхідно споруджувати спеціальні греблі й дамби на річках.

Зсуви — відрив і переміщення мас гірських порід схилами під дією сили тяжіння. Вони виникають при ослабленні міцності порід, вивітрюванні чи перезволоженні опадами і підземними водами, від сейсмічних поштовхів, від рясного поливу садів і городів на схилах тощо. Ці явища характерні для високих берегів Дніпра, Азово-Чорноморського узбережжя, Українських Карпат, Південного берега Криму.

Ерозія — руйнування водою і вітром верхнього шару ґрунту, змив чи розвіювання його частинок. Вітрова ерозія викликає чорні бурі на півдні України. Водна і вітрова ерозія зменшує площу ріллі та родючість ґрунту, руйнує дороги й інші споруди, замулює канали і водойми. Інтенсивні ерозійні процеси спостерігаються в Карпатах і Кримських горах, на орних землях (особливо Східної України). Для боротьби з ерозією необхідно застосовувати ґрунтозахисні сівозміни, оранку поперек схилу, терасування тощо.

Карст — процеси та форми рельєфу поверхні й підземних порожнин і печери, що виникають у розчинених водою гірських породах (вапняк, гіпс, кам'яна і калійна сіль). Карст ускладнює будівництво, землеробство, бо не лише висушує ґрунт, але й спотворює поля провалами і вирвами. Карстові печери використовують як об'єкт туризму. Характерні для Кримських гір, Поділля, зустрічаються в Донбасі.

Заболочування — зростаюче перезволоження ґрунтів зі зміною ґрунто-рослинного покриву. Заболочування буває природним (унаслідок надлишку вологи, наприклад, у Поліссі) або антропогенним (будівництво водосховищ і відстійників води; надмірне зрошення).

Вторинне засолення ґрунтів відбувається внаслідок підняття рівня підземних вод при надмірному поливі в умовах наявності солей у гірських породах (південь і північ України). Такі ґрунти вимагають застосування спеціальних мір: вапнування, гіпсування тощо.

 

 

Протікання або активізація багатьох сучасних фізико-географічних явищ значною мірою зумовлені порушенням людиною природних потоків речовини й енергії, застосовуванням техніки. Тому, перш ніж планувати якісь зміни у природі, необхідно заздалегідь спрогнозувати, до яких несприятливих фізико-географічних явищ ці зміни можуть призвести.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити