Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ ІІІ. ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ

 

Зона мішаних лісів

 

 

Зона мішаних лісів займає близько 20 % території України, представлена Українським Поліссям. Південна межа проходить поблизу Рави-Руської, Львова, Золочева, Шепетівки, Житомира, Києва, Ніжина, Глухова.

Характерні низовинний рельєф, гравійні, піщані й піщано-глинисті відклади. В антропогені, під час дніпровського зледеніння, сформувалися піщані рівнини, моренні пасма, еолові форми рельєфу.

Клімат помірно континентальний; літо тепле й вологе, зима м'яка. Середня температура січня змінюється із заходу на схід від -4,5 до -8 °С, липня — від +17 до +19 °С. У середньому за рік випадає 600— 680 мм опадів (близько 70 % у теплий період). Густа річкова мережа, багато боліт. У крейдових породах зустрічається карст. Багато озер, найбільше — Світязь.

Ґрунти дерново-підзолисті та болотні. Переважають соснові, дубово-соснові та дубово-грабові ліси. Є значні ділянки дубово-липових, вільхово-березових і ясенево-вільхових лісів.

Характерні козуля, лось, дикий кабан, вовк, лисиця, рись, куниця, заєць, білка, борсук; завезено ондатру; птахи — тетерев, глухар, рябчик. У водоймах живуть бобри, видри, дикі качки, кулики, понад 30 видів риб.

Великі зміни спричинили водно-меліоративні роботи (осушення перезволожених земель призвело до глибокого і незворотного перетворення природних ландшафтів), що були особливо масштабними в 1960—1970-ті рр. Аварія на Чорнобильській АЕС та інші наслідки діяльності людини також негативно вплинули на стан природного середовища й умови життя населення.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити