Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ ІІІ. ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ

 

Природні комплекси морів, що омивають Україну

 

 

Чорне море — внутрішнє море Атлантичного океану, омиває береги України, Росії, Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини. Площа — 422 тис. км2, відстань із заходу на схід — близько 1167 км, з півночі на південь — 624 км. Найбільший півострів — Кримський, найбільші затоки — Каркінітська, Каламітська, Феодосійська, Джарилгачська. Середня глибина — 1271 м, максимальна — 2245 м. Береги слабко розчленовані, найчастіше гористі, стрімчасті, але в межах континентальної частини України вони положисті.

У межах України в Чорне море впадають Дунай, Дністер, Південний Буг, Дніпро.

Більша частина моря розташована в субтропічному поясі. Зима тепла і волога. Температура повітря над акваторією Чорного моря в січні -1...+8 °С, температура поверхневих вод +8...+9 °С, крім північно-західних і північно-східних частин, де в суворі зими море замерзає. Літо спекотне й сухе, температура повітря +22...+25 °С, поверхневих вод — +24...+26 °С. Середня кількість опадів зростає із заходу на схід від 200—600 до 2000 мм і більше. Середня солоність — 21,8 %.

Води Чорного моря на глибинах понад 50—100 м насичені сірководнем, що негативно впливає на органічне життя.

У Чорному морі нараховують понад 660 видів рослин і 2000 видів тварин, що живуть переважно у верхньому шарі (над сірководневою зоною). Промислове значення мають хамса, ставрида, кефаль, камбала, скумбрія, водорості, мідії, креветки, устриці. Щорічно море дає до 300 тис. тонн біологічних ресурсів. Розвідано промислові запаси газу і нафти. Лікувальне значення мають грязі чорноморських лиманів. Є бухти, зручні для стоянки кораблів.

Екологічні проблеми Чорного моря:

— надмірне надходження промислових, побутових і сільськогосподарських забруднень, що обумовлює нагромадження мертвої органічної речовини і збільшення вмісту сірководню;

— зменшення вмісту вільного кисню, що призводить до «цвітіння» води, а отже, — до масової загибелі риб, молюсків і водоростей у лиманах;

— зменшення поголів'я чорноморської кефалі, скумбрії, ставриди;

— катастрофічне розмноження медуз.

Шість країн Чорноморського басейну утворили Комісію із захисту і відновлення Чорного моря. Україна посідає одне з головних місць у вирішенні регіональної геоекологічної проблеми «Захист і відновлення акваторій Чорного й Азовського морів» (з 1997 р.).

Азовське море — внутрішнє море басейну Атлантичного океану в межах України і Росії. Площа — 39 тис. км2. Середня глибина 4—7 м, максимальна — 15 м. Керченською протокою Азовське море з'єднане з Чорним морем. У море впадає Дон, а також невеликі річки. Є поклади нафти і газу, залізних руд. З ропи Сиваша одержують кухонну сіль.

Азовське море розташоване в помірному поясі, його клімату властиві континентальні особливості. Середня температура повітря у прибережній смузі узимку -1...-6 °С, улітку +22...+24 °С. Температура поверхневого шару води влітку +25...+30 °С і вище, узимку 0...+3 °С. Кількість опадів зменшується із заходу на схід від 500 до 340 мм на рік, солоність води становить 13,8 %, зменшуючись у напрямку гирла Дону до 8 % і менше. Повністю море замерзає лише у суворі зими.

Солоність води у морі за останні десятиліття збільшується через скорочення річкового стоку (внаслідок зарегулювання річок водоймищами, забору води на зрошення полів тощо). Рівень води в Азовському морі підтримується за рахунок надходження вод з Чорного моря. Солоність води в Азовському морі зростає, що згубно відбивається на прісноводних видах органічного світу. У Сиваші солоність води сягає 250 %.

Рослинний і тваринний світ Азовського моря характеризується високою продуктивністю. У минулому море було найпродуктивнішим у світі. Тепер налічується лише 79 видів риб, з яких промислове значення мають тюлька, хамса, бички, оселедець.

Останнім часом проблеми Азовського моря значно загострилися: підвищується солоність морської води; знижується рівень води; знижується біологічна продуктивність.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити