Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Автономна Республіка Крим

 

 

Розміщена на Кримському півострові. На заході й півдні омивається водами Чорного моря, на північному сході — Азовським. Площа 27 тис. км2.

Крим поділяється на рівнинну (на півночі й у центральній частині) і гірську (Кримські гори) частини. Північну і центральну частину займає плоска рівнина, Керченський півострів — горбогір'я. Гори складаються з трьох пасом: Зовнішнього, Внутрішнього і Головного. Тут значно поширений карст.

Корисні копалини: залізні руди (Керченський залізорудний басейн), солі солоних озер і Сиваша, природний газ, флюсові вапняки, будівельні матеріали, мінеральні води, лікувальні грязі.

Клімат рівнинної частини помірно континентальний. Зима м'яка, літо посушливе. Середня температура січня -0,1...-2,4 °С, липня +22,1...+23,8 °С. Опадів 316—466 мм на рік. У горах клімат дещо холодніший (у січні -0,5...3,8 °С, у липні +21,2... + 15,6 °С). Опадів тут більше — 500—1100 мм. Клімат Південного берега Криму має риси середземноморського. Середня температура лютого +1,8...4,1 °С, серпня +23,2...+24,4 °С. Опадів 350—635 мм на рік.

З північних схилів Головного пасма беруть початок найбільші річки Криму: Чорна, Бельбек, Кача, Альма, Салгир, Західний Булганак. Річки маловодні. Найбільші солоні озера — Сасик, Сакське, Актаське, Донузлав. Створені ставки і водосховища. Найважливішу роль у водопостачанні відіграє Північнокримський канал.

Ґрунти в північній степовій частині переважно каштанові й лучно-каштанові солонцюваті, в середній частині — чорноземи південні, що в передгір'ях переходять у чорноземи звичайні, в горах — буроземні, сірі гірсько-лісостепові, коричневі.

Рівнинна частина Криму належить до степової зони і значною мірою розорана. Природна рослинність краще збереглася в горах. На схилах гір ростуть переважно дубово-грабові й соснові ліси, на яйлах поширені високогірні луки. У Криму шість природних заповідників: Карадазький, Мис Март'ян, Ялтинський, Кримський, Онукський, Казантипський.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити