Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Дніпропетровська область

 

 

Розташована в басейні середньої та нижньої течії Дніпра. Площа 31,9 тис. км2.

За характером рельєфу область — хвиляста рівнина: північний захід — Придніпровська височина, крайній південь — Причорноморська низовина, лівобережна частина — Придніпровська низовина. На південному сході в межі області заходятьвідроги Приазовської височини. Поверхня дуже порізана ярами, балками, долинами річок.

Область багата на корисні копалини: великі поклади залізної руди Криворіжжя, манганової руди Нікопольського басейну; є поклади бокситів, нікелю, кобальту, золота, титану, кам'яного і бурого вугілля. Великі поклади гранітів, мармуру, каолінів, вогнетривких глин, вапняків, пісків тощо.

Клімат помірно континентальний з жарким літом і порівняно холодною зимою. Пересічна температура січня -4,5...-6,5 °С, липня +21,5...+22,5 °С. Опадів 400—490 мм, переважно в теплий період року.

Головна річка — Дніпро з притоками: Оріль, Самара з Вовчою, Мокра, Інгулець. У межах області розташовані Дніпродзержинське, Дніпровське і Каховське водосховища.

Ґрунти: чорноземи звичайні та південні, трапляються лучно-чорноземні, дернові, піщані та ін.

Область лежить у степовій зоні. Але в заплавах річок і в балках трапляються ліси. Найбільший об'єкт природно-заповідного фонду — Дніпровсько-Орільський заповідник.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити