Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Запорізька область

 

 

Розташована на південному сході України. Виходить до Азовського моря. Площа 27,2 тис. км2.

Поверхня області рівнинна. Північно-західну частину займає Придніпровська низовина, що на півдні переходить у Причорноморську низовину. На південному сході на територію області заходить Приазовська височина. Вздовж узбережжя — кілька піщаних кіс.

Область багата на корисні копалини: залізні руди (Білозерський залізорудний басейн), марганець (Токмацьке родовище). Є буре вугілля, великі запаси вогнетривів, каоліну, вапняку, графіту, граніту та інших будівельних матеріалів, джерела мінеральних вод, лікувальні грязі.

Клімат області помірно континентальний, з жарким літом і малосніжною зимою. Середня температура січня від -5,4 °С на півночі до -3,8 °С на півдні. Опадів 350—470 мм на рік. Бувають суховії, періодично — пилові бурі.

Головна річка Дніпро, до басейну якого належать річки Конка і Гайчур. Річками басейну Азовського моря є Берда, Молочна, Обитічна. Найбільше водосховище — Каховське.

В області переважають чорноземні ґрунти (75 % площі). На півдні поширені темно-каштанові й каштанові ґрунти, переважно солонцюваті. Область лежить у степовій природній зоні. Природна степова рослинність займає 3—4 % площі. На територію області заходить частина Українського степового заповідника Кам'яні Могили.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити