Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Івано-Франківська область

 

 

Розташована на заході України, в передгірній та гірській частинах Українських Карпат. Площа 13,9 тис. км2.

За характером рельєфу територію область поділяють на три частини: північно-східну — рівнинну (Подільська височина), середню — передгірну (Передкарпаття), південно-західну — гірську (Українські Карпати). Поверхня Передкарпаття розчленована річковими долинами. Майже половину території області займають Карпати. Тут знаходяться такі гірські масиви і пасма: Горгани, Покутсько-Буковинські Карпати, Гринявські і Чивчинські гори та Чорногора з найвищою точкою України — г. Говерлою (2061 м).

Корисні копалини: нафта та природний газ (Передкарпатська нафтогазоносна область), буре вугілля, озокерит, великі запаси сірки, кам'яної та калійної солей. Є гіпс, сланці, фосфорити, різні будівельні матеріали, джерела мінеральних вод.

Клімат помірно континентальний. В рівнинній і середній частинах області зима м'яка, літо тепле, середня температура січня -4...-4,5 °С, липня + 18... + 19,5 °С. У горах клімат холодніший. Середня температура січня становить -6 °С, липня +16 °С. Опадів від 600—800 мм у Передкарпатті до 1400 мм у горах.

Річки області належать до басейнів Дністра і Пруту. Притоки Дністра — Свіча, Лімниця, Луква, Бистриця, Свір, Гнила Липа; притоки Пруту — Черемош, Рибниця, Турка та ін. Гірські озера — Лебедине, Несамовите та ін.

У Придністров'ї переважають опідзолені чорноземи, темно-сірі, сірі ґрунти. У Передкарпатті — дерново-підзолисті та дернові, в горах — бурі лісові, гірсько-лучні.

Переважаючим типом рослинності є ліси. Ними вкрито від 30 % території на рівнині до 60 % — у горах. До висоти 800—1000 м ростуть листяні ліси, вище (1300—1500 м) — хвойні, на вершинах гір — субальпійські луки — полонини. На території області знаходяться Карпатський природний національний парк і заповідник Горгани.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити