Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Київська область

 

 

Розташована в північній частині України, в басейні середньої течії Дніпра. Площа 28,9 тис. км2.

Поверхня області рівнинно-горбиста. Північна частина лежить у межах Поліської низовини, центральна і південно-західна — на Придніпровській височині, дуже розчленованій річковими долинами і балками. На сході в межі області заходить Придніпровська низовина.

На корисні копалини область бідна. Є будівельні матеріали, каоліни, торф, буре вугілля, джерела мінеральних вод; на південному заході — запаси самородного золота, алмазів, платиноїдів, титано-цирконієві руди.

Клімат помірно континентальний, м'який. Середня температура січня -5,8...-6,5 °С, липня +19,2... + 20,1 °С. Опадів 500-600 мм, найбільше у червні—липні.

Дніпро — найбільша водна артерія області. Всі річки належать до його басейну. Головні притоки Дніпра: Прип'ять, Уж, Тетерів, Ірпінь, Стугна, Красна, Рось, Десна, Трубіж. На території області — Київське і Канівське водосховища.

На півночі найпоширеніші дерново-підзолисті, лучні та болотні ґрунти, в центральній та західній частинах — опідзолені чорноземи, темно-сірі та ясно-сірі лісові ґрунти, на півдні — глибокі малогумусні чорноземи. На Лівобережжі (в Лісостепу) трапляються чорноземи типові малогумусні, лучні солонцюваті, солончакові та ін.

Внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС в 1986 р. територія області зазнала забруднення радіоактивними елементами, особливо північна її частина.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити