Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Сумська область

 

 

Розташована в північно-східній частині України. Площа 23,8 тис. км2.

У східну і північно-східну частину області заходять відроги Середньоруської височини, решта території лежить у межах Придніпровської низовини. Поверхня має загальний нахил на південний захід.

Найбільше значення мають горючі корисні копалини: нафта і природний газ, торф, невеликі поклади бурого вугілля. З будівельних матеріалів — глини, пісок, крейда, кам'яна сіль.

Клімат помірно континентальний. Зима прохолодна, літо жарке. Середня температура повітря в січні -7,3...-8,0 °С, в липні +18,6. + 19,8 °С. Опадів 510—588 мм на рік, більше їх влітку.

Річки області належать до басейну Дніпра і є його лівими притоками. Найбільші річки — Десна з Сеймом, Сула, Псел, Ворскла. Є численні озера (Чехове, Довге, Журавлине та ін.) і водосховища.

Північна частина області лежить у зоні мішаних лісів, центральна і південна — у лісостеповій. Ліси займають 18 % території області. Із ґрунтів переважають чорноземи (53 %) в лісостеповій зоні, дерново-підзолисті — в лісовій.

В області багато об'єктів природно-заповідного фонду. Тут знаходиться відділення Українського степового заповідника — Михайлівська Цілина, Деснянсько-Старогутський природний національний парк.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити