Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Тернопільська область

 

 

Розташована у західній частині країни, на Поділлі. Площа 13,8 тис. км2.

Територія лежить у межах Подільської височини, яка знижується на південь і південний схід і має хвилясту поверхню, розчленовану каньйоноподібними долинами лівих приток Дністра, балками і ярами. Найвищими частинами височин є на півдні Кременецькі гори, на південному сході вапнякове пасмо Товтр і на південному заході горбисте пасмо Опілля. Поширені карстові форми рельєфу (відомо понад 60 печер).

Із корисних копалин найбільше значення мають мінеральні будівельні матеріали: вапняки, крейда, гіпс, мергель, глина. Із паливних ресурсів — буре вугілля, торф. Є джерела мінеральних вод.

Клімат помірно континентальний з м'якою зимою і теплим вологим літом. Середня температура повітря в січні -4,5...-5,5 °С, в липні +18... + 19 °С. Опадів 520—800 мм на рік, переважно в теплий період року.

Головні річки області: Дністер і його притоки — Гнила Липа, Коропець, Стрипа, Серет, Збруч. Є ставки і водосховища.

Серед ґрунтів переважають чорноземи: ясно-сірі й сірі лісові, темно-сірі опідзолені, типові малогумусні. Близько 64 % території області розорано. Область лежить в основному в лісостеповій зоні. Природна рослинність займає близько 19 % території.

В області багато об'єктів природно-заповідного фонду, серед них — заповідник Медобори, а також всесвітньо відомі карстові печери в гіпсових породах: Кришталева, Вертеба, Озерна, Оптимістична (найбільша в світі за протяжністю карстова порожнина в гіпсових породах).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити