Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Херсонська область

 

 

Розташована в басейні нижньої течії Дніпра. На півдні омивається водами Чорного і Азовського морів. Площа 28,5 тис. км2.

Область займає частину Причорноморської низовини. Південна частина розчленована балками і ярами. Вздовж морського узбережжя багато піщаних островів, півостровів, кіс, мілководних заток.

З-поміж корисних копалин найпоширеніші будівельні матеріали (вапняки, черепашник, глини, піски), солі Сиваша і прибережних озер. Трапляються торф, виявлено газ, боксити, є також лікувальні грязі.

Клімат області помірно континентальний. Зима м'яка, малосніжна, часто бувають відлиги. Середня температура повітря в січні -3.-5 °С, в липні +21,5...+23,5 °С. Опадів 300—410 мм, більше їх влітку. Сніговий покрив нестійкий. До несприятливих кліматичних явищ належать суховії, пилові бурі, град.

Головна річка — Дніпро, що тече по території області протягом 200 км. Поблизу гирла Дніпро поділяється на рукави й утворює Дніпровські плавні. Вище Херсона в Дніпро впадає Інгулець. У межах області знаходиться частина Каховського водосховища. Прокладені зрошувальні канали: Північно-кримський, Каховський, Краснознам'янський.

З ґрунтів на півночі переважають південні малогумусні чорноземи. На півдні їх змінюють чорноземи південні солонцюваті, а ще далі на південь — каштанові солонцюваті. На Лівобережжі Дніпра смугою до 140 км простягаються Олешківські піски. Тут переважають дерново-піщані та глинисто-піщані ґрунти.

Область розташована у степовій зоні. Степи майже повністю розорані. Цілина збереглася лише в заповідниках: біосферних Чорноморському та Асканія-Нова, в Азово-Сиваському природному національному парку.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити