Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Черкаська область

 

 

Розташована в центральній частині України, в басейні середньої течії Дніпра. Площа 20,9 тис. км2.

Більша, правобережна частина лежить на Придніпровській височині, менша, лівобережна,— на Придніпровській низовині. Вздовж долини Дніпра смугою завдовжки понад 70 км простягаються Канівські гори (висоти до 253 м). У заплаві Дніпра багато озер, трапляються піщані пасма.

Із корисних копалин найважливішими є буре вугілля, торф, бентонітові глини, каолін, граніти різних типів, лабрадорити, пісковики, гнейси.

Клімат області помірно континентальний. Зима м'яка з частими відлигами, літо тепле. Середня температура січня -5,9 °С, липня +20,0 °С. Опадів 400—520 мм, більше їх в теплий період року.

Річки належать до басейнів Дніпра (Рось, Вільшанка, Тясмин, Сула, Супій) і Південного Бугу (Гірський Тікич і Гнилий Тікич). На багатьох річках є невеликі пороги. У межах області — частина Канівського водосховища.

Ґрунтовий покрив області утворюють опідзолені чорноземи та типові середньогумусні чорноземи. На підвищених ділянках трапляються сірі та ясно-сірі опідзолені ґрунти.

Область лежить у лісостеповій зоні. Ліси займають 15 % території. Степи розорані. Природна рослинність збереглася тільки в балках та на схилах річкових долин. Найбільшим об'єктом природно-заповідного фонду є Канівський природний заповідник. Відомий також дендропарк Софіївка в Умані.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити