Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ V. ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

 

Чернігівська область

 

 

Розташована на півночі Лівобережної України, в басейні Десни. Площа 31,9 тис. км2.

Територія області лежить переважно в межах Придніпровської та Поліської низовин. На південному заході в межі області заходить Полтавська рівнина. Поверхня дуже порізана ярами і балками, трапляється карст.

Із корисних копалин найважливіше значення мають поклади нафти і природного газу в південно-східних районах. Є торф, вапняки, гіпси, піски, глини, мергелі.

Клімат області помірно континентальний. Зима помірно холодна, літо помірно тепле. Середня температура січня -6.-8 °С, липня +18,0...+19,5 °С. Опадів 550—580 мм, переважно в теплий період року.

Річки області належать до басейну Дніпра, що протікає вздовж західної межі області. Головна річка — Десна, що має притоки Убідь, Мена, Снов, Сейм, Доч, Остер. На півдні — Удай і Сула.

На півночі області переважають дерново-підзолисті ґрунти, на півдні — чорноземи вилуговані та опідзолені. Трапляються ясно-сірі лісові, темно-сірі та інші ґрунти.

Область лежить у зонах мішаних лісів і лісостеповій. Ліси займають близько 20 % території. Північно-східна частина області забруднена радіонуклідами внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Є багато територій і об'єктів природно-заповідного фонду.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити