Географія державна атестація 9 клас

ЕКОНОМІЧНА і СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ І. УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ

 

Адміністративно-територіальний поділ України

 

Адміністративно-територіальний поділ — це поділ території держави на певні частини з метою організації управління на місцях.

 

Адміністративно-територіальний поділ України

 

 

Адміністративно-територіальний поділ України має довгий шлях розвитку. Знаменною віхою в його становленні стало проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р.

 

Історія формування території України у XX ст.

 

 

Україна являє собою унітарну державу, територія якої розділена на адміністративно-територіальні одиниці.

У систему адміністративно-територіального поділу входять Автономна Республіка Крим, 24 адміністративні області, Київ і Севастополь — міста державного підпорядкування.

Адміністративна область — це частина території України, яка має чітко визначені кордони й систему місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Середня площа області в Україні складає 24 тис. км2. Найбільші за площею — Одеська (33,3 тис. км2).

Більшість областей України мають вихід до державного кордону. Цілком внутрішніми є Хмельницька, Черкаська, Кіровоградська. Полтавська, Дніпропетровська область. П'ять областей мають вихід до Чорного й Азовського морів.

Кожна область поділяється на адміністративні райони, усього їх нараховується 490 — у середньому 19 районів на одну область. У всіх областях існують міста обласного значення, більше їх у східних областях.

У 1991 р. Верховна Рада України прийняла рішення про відновлення автономії Криму. Автономна Республіка Крим має свою Верховну Раду, Конституцію, прапор; татарське населення має свій владний орган — меджліс.

Особливий статус державного підпорядкування мають міста Київ і Севастополь.

Столиця — головний адміністративний центр держави, її назва і статус закріплені Конституцією України. Основна функція столиці — керування політичним, соціальним, культурним і економічним життям країни.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити