Географія державна атестація 9 клас

ЕКОНОМІЧНА і СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО

 

Транспорт

 

Транспорт — галузь матеріального виробництва, що забезпечує потреби господарства і населення в усіх видах перевезень.

Транспортна система України являє собою сукупність усіх видів транспорту, об'єднаних між собою транспортними мережами і вузлами, у яких відбувається обмін вантажів.

 

Структура транспорту й головні транспортні центри України

 

 

Провідна роль у забезпеченні транспортно-економічних зв'язків належить залізничному транспорту. На його частку припадає 45 % усього вантажообігу країни. Загальна експлуатаційна довжина магістралей перевищує 22 тис. км. На території країни функціонують Південно-Західна (центр — Київ), Львівська, Південна (Харків), Донецька, Придніпровська (Дніпропетровськ), Одеська залізниці. Відкриті швидкісні лінії Київ — Харків, Київ — Дніпропетровськ, Харків — Сімферополь.

На території України сформувалася система залізничних вузлів (Харків, Полтава, Лозова, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Київ, Львів тощо).

 

Характеристика залізничного транспорту

 

Переваги

Недоліки

Основні види вантажів

Висока вантажопідйомність, невисока собівартість перевезень, надійність, універсальність, незалежність від погодних умов

Обмежена маневреність, відносно невисока швидкість вантажних перевезень

Різноманітні вантажі, але переважають будматеріали, кам'яне вугілля, залізна руда, ліс, зерно й інша сільськогосподарська продукція, нафта, нафтопродукти, автомобілі й інші промислові вантажі

 

Найважливішими місцевими і транзитними напрямками в Україні є: Донбас— Запоріжжя—Кривий Ріг; Київ—Житомир—Львів—Стрий—Чоп; Харків — Дніпропетровськ—Херсон тощо. У структурі перевезень переважають будівельні матеріали, кам'яне вугілля, руди, метали, нафтопродукти.

Автомобільний транспорт — сухопутний вид транспорту, що перевозить в основному термінові й малогабаритні вантажі на невеликі та середні відстані, пасажирів до аеро, річкових і морських портів, залізниць.

Унаслідок рівнинного рельєфу склалися сприятливі умови для розвитку автомобільного транспорту. Загальна довжина автодоріг близько 170 тис. км, у тому числі з твердим покриттям — 164,2 тис. км, швидкісних — 1770 км. Найважливішими автомагістралями є: Київ—Житомир—Рівне—Львів, Київ—Полтава— Харків— Дебальцеве, Київ—Умань—Одеса, Львів—Мукачеве, Харків—Новомосковськ—Запоріжжя—Сімферополь, Львів—Ужгород. Міжнародне значення мають магістралі: Москва—Київ, Москва—Харків—Сімферополь тощо.

 

Характеристика автомобільного транспорту

 

Переваги

Недоліки

Основні види вантажів

Маневреність, доставка пасажирів і вантажів «від дверей до дверей», відносно висока швидкість перевезень, універсальність

Обмежена вантажопідйомність, забруднення навколишнього середовища, відносно висока собівартість перевезень, залежність від погодних умов

Найрізноманітніші вантажі, але в першу чергу невеликі за обсягом і вагою штучні товари: готова продукція машинобудування, хімічної, легкої, харчової, лісової промисловості, а також сільськогосподарська продукція і будматеріали

 

Трубопровідний транспорт виконує важливі функції з переміщення на значні відстані нафти, газу і твердих вантажів по трубопроводах під тиском. Посідає третє місце за обсягом переміщення вантажів.

 

Характеристика трубопровідного транспорту

 

Переваги

Недоліки

Основні види вантажів

Низька собівартість, висока вантажопідйомність, надійність, незалежність від погодних умов

Низька швидкість, обмежені види вантажів, небезпека аварій із серйозними екологічними наслідками

Нафта і продукти, отримані з неї, газ, вода

 

Водний транспорт включає річковий і морський види транспорту. На ці види транспорту припадає 5 % загального вантажообігу України.

Річковий транспорт використовує як шляхи сполучення природні русла річок і канали. Для нього характерні низька собівартість та значні обсяги перевезень вантажів і пасажирів. Недоліком є залежність від природних умов (сезонність), невелика швидкість руху. Основні водні шляхи України: Дніпро, Дунай, Прип'ять, Десна, Південний Буг, Дністер.

Україна — морська держава. Морський транспорт перевозить вантажі і пасажирів не тільки між портами України, але й протоками Босфор, Дарданелли і Мармуровим морем, до Середземного моря та Атлантичного океану. Загальна довжина морської берегової лінії близько 2000 км. Найбільші морські порти: Іллічівськ, Одеса, Південний, Керч, Маріуполь, Феодосія, Ялта.

З 1978 р. функціонує одна з найбільших поромних переправ Іллічівськ Варна (435 км). Крім цього діють такі поромні переправи, як Іллічівськ—Поті (Грузія), Керч—Тамань (Росія), Євпаторія—Стамбул (Туреччина).

Через морські порти Україна експортує кам'яне вугілля, марганцеві руди, хімічну сировину, цукор, здійснює міжнародний туризм.

Однак багато суден потребують ремонту. Вони роками не підлягали технічному огляду. Усе це не сприяє збільшенню кількості й модернізації водного транспорту, гальмує розвиток зовнішньоекономічних зв'язків.

 

Характеристика морського і річкового транспорту

 

Переваги

Недоліки

Основні види вантажів

Майже не обмежена вантажопідйомність, надійність, універсальність, низька собівартість перевезень

Низька швидкість, залежність від погодних умов, забруднення навколишнього середовища, обмежена маневреність

Різноманітні вантажі, але переважають наливні, навалювальні і насипні. Серед них особливе значення мають: нафта і продукти її переробки, зерно, будівельні матеріали, металобрухт, зріджений газ, залізна руда, автомобілі, промислове устаткування. В останні десятиліття, завдяки контейнерній революції, збільшуються обсяги генеральних або тарноштучних вантажів

 

Головна спеціалізація повітряного транспорту — перевезення пасажирів та цінних термінових вантажів. Через територію нашої країни проходять важливі міжнародні авіалінії.

Понад 60 % повітряних перевезень припадає на міжнародні авіарейси. Найбільшими авіаційними кампаніями в Україні є: «Авіалінії України», «Аеросвіт», «Міжнародні авіалінії України».

 

Характеристика повітряного транспорту

 

Переваги

Недоліки

Основні види вантажів

Велика швидкість, незалежність від характеру місцевості, можливість доставки вантажів і пасажирів у важкодоступні райони

Обмежена вантажопідйомність, висока собівартість перевезень, залежність від погодних умов

Швидкісні, дорогі й екстрені вантажі

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити