Географія державна атестація 9 клас

ЕКОНОМІЧНА і СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО

 

Україна і світове господарство.

Зовнішні економічні зв’язки України

 

Після проголошення незалежності Україна безпосередньо вступила в систему світового географічного поділу праці.

Міжнародний географічний поділ праці — форма поділу праці, що виражається у спеціалізації окремих країн на виробництві певних видів продуктів або послуг, якими вони обмінюються.

Як і інші країни — республіки колишнього СРСР, до такої ролі Україна не була достатньою мірою підготовлена. Старі виробничі, економічні, політичні зв'язки з регіонами колишнього СРСР помітно скоротилися або ж були цілком зруйновані. У цій ситуації економіка України, яка була на стадії формування, виявилася «сама по собі» у світовому господарстві, з якісно новими умовами функціонування, зв'язками, інфраструктурою.

Світове господарство — сукупність національних господарств усіх країн світу і зв'язки між ними.

 

 

Перед нашою державою постало складне завдання: з одного боку, орієнтуватися на власний потенціал у формуванні нової економіки, а з іншого — визначити свою роль у світовому господарстві, налагодити нову систему економічних зв'язків.

Україна увійшла в ряд міждержавних економічних об'єднань, стала членом, у тому числі асоційованим, різних міжнародних структур, наприклад СНД (Співдружність Незалежних Держав).

Визначені гарантії самостійності забезпечує Україні активна участь у програмі НАТО «Партнерство заради миру».

Незалежна Україна проводить політику розширення партнерських відносин з державами світу й особливо із сусідами першого і другого порядків: країнами Чорноморського басейну (Україна є членом цього об'єднання країн), країнами Дунайського басейну; країнами Вишеградського «чотирикутника» (Угорщина, Чехія, Словаччина, Польща).

Економічна інтеграція — процес переплетення національних економік і проведення узгодженої міждержавної економічної політики.

У цьому напрямку особливо важливим є підписання угоди про партнерство і співробітництво між Україною і країнами — членами Європейського Союзу. 9 листопада 1995 р. Україна стала членом Ради Європи. Україна першою з держав СНД зробила вирішальний крок у становленні договірно-правової основи співробітництва з ЄС. У 1992 р. було прийняте рішення про прийом України до найбільш важливих світових фінансово-кредитних організацій — Міжнародного валютного фонду і Міжнародного банку реконструкції та розвитку.

Україна має реальні можливості для подальшого плідного розвитку зовнішніх економічних зв'язків. Так, за загальними запасами природних ресурсів і економічним потенціалом наша держава посідає восьме місце у світі. Україна входить у першу десятку країн світу з виробництва окремих

видів продукції, наприклад: видобутку залізної, манганової руди й вугілля; виробництва сталі, сульфатної кислоти, мінеральних добрив, цементу; вирощування цукрового буряку, соняшнику й картоплі.

У цілому пріоритетними для України є зв'язки з Російською Федерацією, Білоруссю, Казахстаном, країнами Центральної і Східної Європи, а також з економічно розвинутими країнами — США, Японією, Німеччиною, Францією, Великою Британією, Канадою, Італією та ін.

 

 

Торгове сальдо — різниця між експортом та імпортом товарів і послуг.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити