Географія державна атестація 9 клас

ЕКОНОМІЧНА і СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ IV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ

Економічні райони України

 

 

Донецький економічний район

 

 

Донецький економічний район розташований на сході й південному сході України. Включає Донецьку і Луганську області. Площа — 53,2 км2. Населення — 7,25 млн. осіб*.

Район має сприятливі природні умови. Рельєф: височини — Донецька, Приазовська, відроги Середньоруської; низовини — Придніпровська, Причорноморська (прибережна смуга). Клімат помірно континентальний, досить сухий. Ґрунти: чорноземи звичайні.

Природні ресурси досить різноманітні. Головне багатство району — паливні корисні копалини. Тут розташований найбільший вугільний басейн України — Донецький. На території Донецького кряжу видобуваються руди різних металів: ртутних, свинцево-цинкових, алюмінієвих тощо. Район багатий на будівельну сировину: вапняки, глини, гіпс, графіт тощо.

У Донецькому економічному районі зосереджені значні людські ресурси. За кількістю населення район поділяє перше місце з Причорноморським економічним районом, а за густотою населення посідає перше місце в Україні.

Провідною галуззю економіки є промисловість. Галузі спеціалізації: електроенергетика, вугільна, металургійна, важке машинобудування, промисловість будівельних матеріалів.

Вугільна промисловість сформувалася на базі Донецького кам'яновугільного басейну. На ній базується потужна електроенергетика, представлена ТЕС, основні з них — Вуглегірська, Луганська, Курахівська, Миронівська, Старобешівська тощо.

Чорна металургія виробляє чавун, сталь, прокат. Найбільші підприємства — «Азовсталь» у Маріуполі, Донецький, Макіївський, Алчевський заводи. Кольорова металургія поступається чорній за масштабами виробництва. Цинк виробляють у Костянтинівці, ртуть — у Микитівці, мідь та латунь в Артемівську. Чорну металургію обслуговує потужна коксохімічна промисловість. Найбільші коксохімічні підприємства розташовані в Авдіївці, Горлівці, Донецьку, Алчевську, Стаханові.

Район має розвинену хімічну промисловість. На базі місцевої коксохімії виробляють азотні (Горлівка, Сєверодонецьк) і фосфорні добрива (Костянтинівка), працює лакофарбова промисловість (Рубіжне). Виробництво соди розвинене у Лисичанську та Слов'янську. Нафтопереробна промисловість зосереджена в Лисичанську, смоли і пластмаси виробляють у Донецьку і Сєвєродонецьку, гумово-технічні вироби — у Лисичанську.

У машинобудівному комплексі переважає металомістке машинобудування. Провідними підприємствами є Краматорський та Новокраматорський заводи важкого машинобудування. Там виробляють екскаватори, прокатні стани, транспортне та гірничо-шахтне обладнання. У Горлівці, Ясиноватій, Луганську, Дружковці виробляють гірничо-шахтне обладнання; в Макіївці, Слов'янську, Дебальцевому — устаткування для металургійної промисловості. Добре розвинене транспортне машинобудування: в Луганську виробляють тепловози, трамваї, у Стаханові — вагони, в Маріуполі — цистерни.

Потужна сировинна база сприяє розвитку промисловості будівельних матеріалів, особливо цементної (Амвросіївка, Макіївка, Єнакієве, Краматорськ), виробництву скла (Костянтинівка), залізобетонних конструкцій (Донецьк, Луганськ).

Природні умови району сприяють розвиткові агропромислового комплексу. Тваринництво переважає над рослинництвом. Розвинені молочно-м'ясне та молочне скотарство, свинарство та птахівництво. У рослинництві переважають зернові (озима та ярова пшениця, кукурудза, ячмінь) і технічні (соняшник) культури. В індустріальній частині району сільське господарство має приміський характер.

Район має добре розвинений транспортний комплекс. Тут найгустіша мережа залізничних шляхів, розгалужена мережа автомагістралей.

__________________________________________________

* Тут і далі дані про населення наведені на 1 січня 2003 року.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити