Географія державна атестація 9 клас

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

 

Мінерально-сировинні ресурси

 

Мінерально-сировинні ресурси — сукупність розвіданих запасів корисних копалин, які використовуються або можуть використовуватися в господарській діяльності.

 

 

На території України поєднуються різні за віком та умовами утворення тектонічні структури, тому в її межах сформувалися різні гірські породи і відповідно — корисні копалини.

Серед паливних корисних копалин найбільшу цінність мають родовища нафти й газу, зосереджені у Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області, Карпатській і Причорноморсько-Кримській нафтогазоносних провінціях. В Україні відкрито понад 150 нових родовищ нафти й газу. Найбільші родовища нафти в Прикарпатті — Долинське, Бориславське, газу — Дашавське, Калуське. У Дніпровсько-Донецькій області відзначаються родовища газу — Західнохрестищенське, Шебелинське, Єфремівське (Харківська обл.), нафти — Прилуцьке (Чернігівська обл.), Радченківське, Сагайдацьке (Полтавська обл.). Перспективним є Причорноморський регіон. Тут у прибережних частинах Чорного моря виявлено поклади газу на глибині 700—750 м. Велике значення має вугілля, що видобувають у Донецькому, Львівсько-Волинському кам'яновугільних і Дніпровському буровугільному басейнах. Також добувають горючі сланці в Карпатах, на Поділлі, у Кіровоградській області. Торф'яні родовища зосереджені на Поліській низовині.

Україна має величезні запаси залізних і манганових руд. Є запаси титанових і ртутних руд; не до кінця розвідані запаси мідних, хромових, алюмінієвих руд і золота. Деякі руди кольорових металів в Україну імпортуються.

Географія розташування родовищ рудних корисних копалин в Україні представлена так: залізні руди — Криворізький і Керченський басейни, Кременчуцький і Білозерський райони; манганові руди — Нікопольський і Великотокмацький басейни; титанові руди — Іршанське (Житомирська обл.) і Самотканське (Дніпропетровська обл.) родовища; уранові руди — Жовті Води (Дніпропетровська обл.); нікелеві руди — Деренюське і Липовеньківське родовища (Кіровоградська обл.); алюмінієві руди — Малишевське і Вовчанське родовища (Дніпропетровська обл.); поліметалеві руди — Берегівське, Беганське і Мужіївське родовища (Закарпатська обл.); ртуть (за запасами Україна посідає друге місце у світі) — Микитівське (Донецька обл.) і Вишківське родовища у Закарпатській області: золото — Сауляцьке та Мужіївське родовища (Закарпатська обл.).

За запасами нерудних корисних копалин Україна посідає одне з провідних місць у світі.

Нерудні корисні копалини поділяються: на гірничохімічну сировину (калійні, магнієві та кам'яні солі, сірка, графіт); будівельну сировину (крейда, мармур, вапняк, глина, скляні піски); металургійну сировину (флюсові вапняки, вогнетривкі глини); мінеральні води і мінеральні грязі тощо.

Родовища сірки й озокериту розміщені в Передкарпатті; кам'яної солі — в Донбасі, Закарпатті та у затоці Сиваш; калійних солей — у Передкарпатті; будівельної та металургійної сировини — майже в усіх областях України. Україна відома своїми лікувальними мінеральними водами (Миргород, Свалява, Трускавець, Феодосія), лікувальними грязями (Саки, Євпаторія).

 

Паливні та рудні ресурси України

 

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити