Географія державна атестація 9 клас

ЕКОНОМІЧНА і СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

РОЗДІЛ IV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ

Економічні райони України

 

Північно-Західний економічний район

 

 

Північно-Західний економічний район розташований на крайньому північному заході України. Район включає територію Волинської і Рівненської областей. Площа — 40,3 км2. Населення — 2,22 млн. осіб.

Територія району розташована в межах Волинської височини і Поліської низовини. Характеризується рівнинністю, заболоченістю і лісистістю. Клімат помірно континентальний з м'якою зимою і прохолодним вологим літом. Ґрунти на більшій частині району малородючі (дерново-підзолисті, болотні).

Мінеральні ресурси незначні. Є родовища кам'яного вугілля, торфу. Досить значні ресурси базальту, графіту, бурштину. Є перспективні поклади саморідної міді. За лісосировинними ресурсами район поступається лише Карпатському. Природно-рекреаційні ресурси пов'язані з Шацьким природним національним парком.

Район характеризується промислово-аграрним профілем господарства.

Галузі спеціалізації промисловості: харчова, легка, машинобудування.

Машинобудування спеціалізується на виробництві сільськогосподарських машин (Ковель, Рівне), приладів (Луцьк, Рівне), устаткування для залізничного транспорту (Ковель), автомобілів (Луцьк), будівельних інструментів (Костопіль), обладнання для тваринництва і кормовиробництва (Квасилів, Рожище).

Хімічна промисловість розвинута в Рівному (азотні та фосфатні добрива), в Луцьку (побутова хімія), в Здолбунові (виробництво пластмас).

Промисловість будівельних матеріалів базується на виробництві цементу та шиферу (Здолбунів), залізобетонних конструкцій і цегли (Луцьк, Рівне, Сарни). Обробка граніту і базальту налагоджена в Рівненській області.

Значний рівень розвитку мають лісова і деревообробна промисловість. Лісозаготівля зосереджена в районах Дубровиці й Цумані. Великі деревообробні комбінати і меблеві фабрики працюють у Ковелі, Луцьку, Рівному, Сарнах. Вони виробляють буддеталі, фанеру, меблі, тару, деревостружкові плити.

У харчовій промисловості провідними галузями є цукрова і спиртова (Дубно, Корець, Мізоч, Острог, Володимир-Волинський, Горохів, Іваничі). Дістали розвитку м'ясна (Луцьк, Ковель, Рівне), борошномельно-круп'яна, хлібопекарська — повсюдно.

Легка промисловість розвинута у великих і середніх містах. Працюють підприємства текстильної, швейної, панчішно-шкарпеткової промисловості. Найбільший центр легкої промисловості — Рівне.

Сільськогосподарське виробництво спеціалізується на тваринництві, вирощуванні льону-довгунця, картоплі, хмелю, зерна. У південній частині вирощують цукрові буряки.

Провідною галуззю тваринництва є скотарство молочно-м'ясного (північна частина) і м'ясо-молочного (південна частина) напряму. Розвинуті свинарство і вівчарство, птахівництво.

Транспортне забезпечення району недостатнє. Довжина залізничних шляхів набагато менша, ніж в інших районах.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити