ГЕОГРАФІЯ
ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

ТРІЩИНИ, РОЗЛОМИ, СКИДИ, НАСУВИ

Поверхня земної кулі покрита тріщинами, що виникли при руйну­ванні крихких гірських порід тими колосальними силами, які створю­ються рухомими літосферними плитами. Якщо маса гірських порід по обидві сторони тріщини зміщена, то таку тріщину називають розломом. Деякі розломи активні й зараз. По цих розломах кожні кілька років від­буваються зсуви, що призводить до руйнування порід і змін рельєфу. При цьому виділяється величезна енергія і відбуваються землетруси. Найвідоміший і найнебезпечніший за своєю активністю розлом — Сан-Андреас у Каліфорнії, що проходить прямо через Сан-Франциско. Найсильніші і найшвидші переміщення відбуваються під час руху блоків земної кори вздовж рубежу між ними. По краях літосферних плит утворюються трансформні розломи. Трансформні зсуви тривають вже 3—4 млрд років і місцями призвели до різких відмінностей у ландшафті по обидві сторо­ни розлому. Це можна бачити в Шотландії, де розлом Грейт-Глен розти­нає країну по лінії озер. Південніше знаходяться більш молоді і згладжені Грампіанські гори з середньою висотою 850 м над рівнем моря. На іншо­му боці — Північно-Шотландське нагір'я висотою 650 м над рівнем моря. Коли літосферні плити віддаляються одна від одної, континент розтягу­ється. Не витримавши навантаження, земна кора розривається, і утво­рюються розломи, у яких одна сторона може опуститися нижче за іншу. Такі розломи називаються скидами. На островах Грецького архіпелагу простежуються зони паралельних скидів. Зміщення по них ще продов­жується, отже, Егейське море розширюється, що призводить до земле­трусів у східній частині Середземномор'я. Найвідоміша пара скидів про­ходить від Ізраїлю по обидві сторони долини Мертвого моря на південь через Червоне море і далі по Східній Африці до Мозамбіку. Розломи є мовби дзеркальним відображенням один одного, і блоки земної кори між ними опустилися, утворивши Рифтову долину шириною бл. 50 км. Її кромка позначена лініями горбів. По дну долини тягнеться ланцюг водо­ймищ — моря Мертве і Червоне, озера Танганьїка і Ньяса (Малаві), солоні озера Східної Африки. Якщо дві континентальні маси суходолу стикаються, сили стиснення призводять до утворення «зворотних ски­дів» — насувів. У них гірські породи верхнього крила розлому зміщені вгору відносно нижнього крила і бувають насунені на нього. У далекому минулому це сталося в Аппалачах на сході США і в Бретані у Франції.

Приблизно 25—30 млн років тому це призвело до підняття Альп у Європі, а зараз подібні процеси відбуваються в Гімалаях, де Індія продовжує «наїжджати» на Центральну Азію.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.