ГЕОГРАФІЯ
ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

ВУЛКАНИ

Вулкани (від лат. Vulcanus бог вогню і ковальської справи у стародав­ніх римлян) — окремі височини над каналами і тріщинами земної кори, по яких з глибинних магматичних вогнищ виводяться на поверхню про­дукти виверження. Вулкани, як правило, мають форму конуса з вер­шинним кратером (глибиною від кількох до сотень метрів і діаметром до 1,5 км). Під час вивержень іноді відбувається обвалення вулканічної спо­руди з утворенням кальдери — великої западини діаметром до 16 км і глибиною до 1000 м. Під час підйому магми зовнішній тиск зменшуєть­ся, а зв'язані з нею гази і рідкі продукти вириваються на поверхню і відбувається виверження вулкана. Якщо на поверхню виносяться давні гірські породи, а не магма, і серед газів переважає водяна пара, що утво­рилася при нагріванні підземних вод, то таке виверження називають фреатичним. До діючих відносяться вулкани, що вивергалися в історич­ний час, а також ті, що виявляли викиди газів і пари та інші ознаки активності. Деякі вчені вважають діючими ті вулкани, про які достовірно відомо, що вони вивергалися протягом останніх 10 тис. років. Напри­клад, до діючих можна віднести вулкан Ареналь в Коста-Ріці, оскільки при археологічних розкопках в цьому районі було виявлено вулканічний попіл, хоч уперше документально зафіксоване виверження сталося в 1968 p., а до цього ніяких ознак активності не спостерігалося. Усього на Землі налічується бл. 600 діючих вулканів, причому найбільша їх кіль­кість (понад 400) зосереджена в так званому Тихоокеанському вогнен­ному кільці.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.