ГЕОГРАФІЯ
ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

ЯРИ

Яри — глибокі западини на схилах горбів і височин, у днищах балок і улоговин із крутими схилами, часто прямовисними, майже позбавле­ними рослинності. їхня глибина досягає 20—40 м, ширина — від одного до десятків і навіть сотень метрів, довжина деяких великих ярів вимірю­ється кілометрами. Яри утворюються внаслідок глибинної ерозії — роз­миву рихлих порід бурхливим стоком дощових або талих вод. Вони зми­вають верхні, найбільш родючі горизонти грунтів. Утворення яру почина­ється з невеликої вузької вимивини або борозни, яка може швидко по­глибитися і подовжитися після декількох великих злив. Відомі випадки, коли за рік яри довшали на 40—50 і навіть 100—150 м. У середньому ж вершини більшості ярів просуваються на І—3 м в рік. Найбільш густа мережа ярів знаходиться в степових і лісостепових рівнинних областях. Ярами поїдені схили височин і горбів, річкові тераси і борти долин в Україні і в Центрально-Чорноземних областях на Руській рівнині, в прері­ях Великих рівнин США і т. п. Яри утворюються і в інших ландшафтно-географічних зонах. У тундрі, наприклад, часом досить трактору або всю­диходу прорізати рослинний покрив, як зверху з'являється ґрунтова вода; вона не може просочитися в скутий мерзлотою ґрунт і мусить стікати по поверхні ґрунту, розмиваючи його й утворюючи вибоїни і яри. У зонах лісів помірного і тропічного поясів при вирубці дерев також виникають глибокі яри. Яружна ерозія наносить величезні збитки, руйнуючи доро­ги, скорочуючи площі сільськогосподарських земель. Причини яружної ерозії криються головним чином у безрозсудному господарюванні, роз­орюванні крутих схилів, знищенні лісів. За підрахунками вчених, за останнє сторіччя ярами, а також видуванням ґрунтів вітром (вітровою ерозією) на земній кулі знищено фунти на площі бл. 2 млрд га. Це 15 % всього суходолу, або 27 % сільськогосподарських земель планети.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.