ГЕОГРАФІЯ
ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

ОПУСТЕЛЕННЯ

Одним із глобальних проявів деградації як грунтів, так і всього на­вколишнього природного середовища загалом, є опустелення. Опустелення — це процес безповоротної зміни грунту і рослинності й зниження біологічної продуктивності, який в екстремальних випадках може при­звести до повного руйнування біосферного потенціалу і перетворення території в пустелю. Усього в світі опустелення загрожує понад 1 млрд га земель. Причини й основні чинники опустелення різні. Як правило, до опустелення призводить поєднання декількох чинників, спільна дія яких різко погіршує екологічну ситуацію. На території, схильній до опусте­лення, погіршуються фізичні властивості грунтів, гине рослинність, забруднюються грунтові води, різко падає біологічна продуктивність, а отже, підривається і здатність екосистем відновлюватися. Опустелення є од­ночасно соціально-економічним і природним процесом, воно загрожує приблизно 3,2 млрд га земель, на яких проживають понад 700 млн лю­дей. Особливо небезпечне становище склалося в Африці у зоні Сахеля (Сенегал, Нігерія, Буркіна-Фасо, Малі) — перехідній біокліматичній зоні (шириною до 400 км) між пустелею Сахара на півночі і саваною на пів­дні. Причина катастрофічного становища в Сахелі зумовлена поєднан­ням двох чинників:

1) посиленням впливу людини на природні екосистеми з метою за­безпечення продовольством швидко зростаючого населення;

2) метеорологічними умовами, що змінилися (тривалими засухами).

Інтенсивний випас худоби призводить до надмірного навантаження на пасовища і знищення й без того розрідженої рослинності з низькою природною продуктивністю. Опустеленню сприяє також масове ви­палення торішньої сухої трави, особливо після періоду дощів, інтен­сивне розорювання, зниження рівня ґрунтових вод. Вибита рослин­ність і сильно розпушені ґрунти створюють умови для інтенсивного видування (дефляції) поверхневого шару землі. Зміна природних комплексів та їх деградація особливо помітні у період посухи. На те­риторії СНД опустеленню піддаються землі в Казахстані, Чорні землі в Калмикії й Астраханській області і в деяких інших районах. Усі вони відносяться до зон екологічного лиха і їх стан продовжує погіршува­тися. Внаслідок непродуманої господарської діяльності на цих тери­торіях сталися глибокі безповоротні деградаційні зміни природного середовища. Це спричинило різке зниження біорізноманіття фіто- і зооценозів і руйнування природних екосистем. Фахівці зазначають, що там, де за умовами рельєфу, якістю грунту, густотою трав'яного покриву можна було випасати тільки одну вівцю, випасалося в деся­тки разів більше. У результаті трав'янисті пасовища перетворилися в спустошені землі. Так, за п'ять років площа рухомих пісків у Калмикії збільшилася більш ніж на 50 тис. га.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.