ГЕОГРАФІЯ
ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ

СЕЛЬ

Сель (від араб, сейль — бурхливий потік) — грязьові або грязе-кам'яні потоки, що раптово виникають у руслах гірських річок внаслідок різкого паводка, викликаного інтенсивними зливами, бурхливим сніготанен­ням, виверженням вулкана та іншими причинами. Селі можуть спричи­няти значні руйнування. Боротьба з ними ведеться переважно шляхом закріплення ґрунтового і рослинного покриву, будівництва спеціальних гідротехнічних споруд. У кінці 1934 р. на Тихоокеанському узбережжі США в районі міста Лос-Анджелеса сталися сильні зливи. На протязі двох діб тут випало 432 мм опадів (в середньому на рік в цьому районі випадає всього 380 мм). Зі схилів найближчого до Лос-Анджелеса гірсь­кого хребта вниз по ущелинах ринули бурхливі грязе-кам'яні потоки. Вони несли величезні камені до 5 т вагою і більше, вирвані з корінням дерева і т. п. Селі вривалися на вулиці містечок, розташованих біля підні­жжя хребта, розмивали або заносили брудом дороги, поля, зносили мос­ти. Загинули десятки людей, були зруйновані сотні будинків. Селі утво­рюються високо в горах після випадання незвичайно сильних дощів або під час швидкого танення гірських снігів і льодовиків, і зі швидкістю 10—14 км/год мчать по долинах. Після виходу з ущелин на передгірські рівнини висота передових валів цих потоків досягає декількох метрів. Сила їх настільки велика, що вони можуть переносити кам'яні брили вагою в десятки і сотні тонн, перекидати залізничні потяги тощо. В Укра­їні селі трапляються в Карпатах і в Кримських горах.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.