Географія - Великий довідник школяра і студента - 2008

Загальна географія
Великі географічні відкриття
АБЕЛЬ ТАСМАН

Абель Янсзоон Тасман (1603, село Лутгегаст, поблизу Гронінгена, Нідерланди — жовтень 1659, Батавія, нині Джакарта, Індонезія) — нідерландський мореплавець, першовідкривач Тасманії і Нової Зеландії, дослідник Австралії і Океанії. Народився в бідній сім'ї на фермі Тасма. У Батавію (суч. Джакарта в Індонезії) він прибув у 1633 р. і до кінця 1636 р. ходив у морях Південно-Східної Азії на торгових суднах Нідерландської Ост-Індської компанії спочатку першим помічником, а з 1634 р. капітаном. Після короткого (серпень 1637 — квітень 1638 р.) перебування на батьківщині повернувся в Батавію і з жовтня 1638 по травень 1639 р. здійснив два торгових рейси.

У червні—листопаді 1639 р. Тасман брав участь в експедиції М. Кваста на посаді головного штурмана і капітана другого корабля. Основна

мета — пошуки міфічних островів, «багатих золотом і сріблом», — залишилася невиконаною через епідемію невідомої хвороби, що погубила половину команди.

Незабаром на двох суднах Тасман відправився шукати «незнаний Південний материк». У жовтні — на початку грудня 1642 р. уперше в історії він подолав більше ніж 8000 км «ревучих сорокових» широт Індійського океану в межах 44°—49° пд. ш., відкрив великий острів, пізніше названий на його честь Тасманією. На другому етапі (середина грудня 1642 — початок січня 1643 р.) він пройшов на схід і відкрив гористий берег — це був о. Південний Нової Зеландії. У бухті Голден-Бей сталася перша зустріч голландців з місцевими жителями — маорі, що вбили трьох моряків. Декілька днів Тасман курсував у водах між островами Південний і Північний (чого він не знав), відмітивши вірогідну наявність протоки (сучасна протока Кука). Потім він обстежив майже 90 км узбережжя о. Північний. Відкрите ним західне узмор'я обох островів Нової Зеландії довжиною 1300 км він прийняв за виступ Південного материка. На третьому етапі (січень — середина червня 1643 р.) Тасман перетнув море Фіджі і відкрив ряд острівних груп, включаючи Тонга і Фіджі. Потім він пройшов уздовж північних берегів Нової Ірландії, Нової Британії і Нової Гвінеї, але прийняв їх за один масив суходолу. У результаті він «відсунув» Антарктичний материк на 800 км на південь, за 45° пд. ш., і встановив, що Нова Голландія не має до нього ніякого відношення. Але в жодному місці, де він побував, Тасман навіть близько не підходив до Австралії.

Нова експедиція на трьох суднах (кінець січня — початок серпня 1644 р.) повинна була з'ясувати, що ж таке Нова Голландія — гігантський архіпелаг чи материк? З цією метою Тасман обстежив затоку Карпентарія і довів відсутність протоки на південь. Потім він дослідив і наніс на карту узбережжя Північної і Західної Австралії довжиною 5500 км, з них відкрив 3500 км разом із затоками Ван-Дімен і Жозеф-Бонапарт (названа так у 1801 p.), відкрив великий півострів (Арнем-Ленд). Він встановив, що всі «землі», знайдені до нього, є частинами єдиного континенту — Нової Голландії. Решту життя Тасман провів в основному у своєму маєтку поблизу Батавії, засідав у судовій раді міста і брав участь у невеликих торгових експедиціях. У 1648 р. він командував каперською флотилією, направленою на Філіппіни проти іспанців. За спробу повісити матроса, що не виконав його наказу, він у кінці 1649 р. був виведений зі складу ради і виключений з релігійної громади; потерпілому Тасман виплатив компенсацію. У 1650 р. йому повернули колишні права і, ймовірного 1655 р. він плавав на своєму судні, займаючись дрібною торгівлею. Помер Тасман у жовтні 1659 р.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити